Polacy wstydzą się psychiatry
Tylko 15% Polaków doradziłoby wizytę u psychiatry bliskiej osobie, u której zauważyliby pierwsze objawy zaburzeń psychicznych. Aż 77% pytanych przyznało, że niechętnie skorzystaliby z pomocy lekarza tej specjalizacji z powodu wstydu i obaw przed opinią otoczenia. Badanie dotyczące postaw Polaków wobec leczenia psychiatrycznego zostało przeprowadzone przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie”.
03.10.2003 12:49
Ponad 40% respondentów uznało, że najlepszym sposobem poradzenia sobie z pierwszymi objawami zaburzeń psychicznych będzie rozmowa z rodziną, przyjaciółmi lub odpoczynek. Tylko 15% było zdania, że w takiej sytuacji należałoby skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Ponad trzy czwarte uczestników badania przyznało, że podstawową przyczyną, dla której niechętnie korzystaliby z pomocy lekarza psychiatry jest wstyd i strach przed tym, „co inni ludzie sobie o nas pomyślą”. Co trzeci pytany uważa, że poważną barierę stanowi lęk przed otrzymaniem tzw. „żółtych papierów”, które mogą utrudniać normalne życie, np. być przyczyną trudności w pracy.
Profesor Andrzej Kokoszka z II Kliniki Psychiatrii AM w Warszawie podkreśla: „Wyniki badania są szczególnie niepokojące, ponieważ w przypadku zaburzeń psychicznych jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie właściwej terapii powoduje, że przebieg choroby jest łagodniejszy, a leczenie łatwiejsze”.
Badanie dotyczące postaw Polaków wobec leczenia psychiatrycznego zostało zrealizowane przez TNS OBOP w sierpniu 2003 r. na 1000 osobowej, reprezentatywnej grupie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.
Ogólnopolski Program Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” ma charakter edukacyjny. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program ma za zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie daje szansę chorym na aktywne życie w społeczeństwie i możliwość wyleczenia. Celem akcji jest także zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych. (iza)