Polacy w USA już wybierają prezydenta
Polacy przebywający w USA i zamieszkali w tym kraju przystąpili rano do głosowania w polskich wyborach prezydenckich. Warunkiem udziału w nich jest ważny polski paszport. Lokale wyborcze na wschodnim wybrzeżu kraju - około połowy lokali w USA - otwarto w południe czasu polskiego (o godz. 6 rano czasu lokalnego).
Oczekuje się rekordowej frekwencji, gdyż do wyborów zarejestrowało się znacznie więcej osób, niż przed poprzednimi wyborami prezydenckimi.
W USA utworzono tym razem 28 lokali do głosowania, czyli obwodowych komisji wyborczych (więcej niż poprzednio) podzielonych między cztery okręgi wyborcze: Waszyngton, Nowy Jork, Chicago i Los Angeles. Jeden z nich powstał nawet w Anchorage na Alasce.
Na terenie miasta Chicago pracują trzy nowe lokale wyborcze: w parafii Św. Moniki, parafii św. Ferdynanda i w siedzibie Związku Narodowego Polskiego.
- Zaraz po otwarciu lokalu o godz. 6.00 rano mieliśmy około 100 osób, wszystko odbywa się bez problemów - powiedział przewodniczący Komisji Obwodowej nr 181 mieszczącej się przy kościele św. Moniki w Chicago, Władysław Smreczak.
- W Chicago jest piękna słoneczna pogoda i z pewnością wiele osób wybierze się na głosowanie po obiedzie; wtedy też, i do samego zamknięcia spodziewamy się największej frekwencji - dodał Smreczak.
Lokale wyborcze czynne będą do godz. 20, czyli do godz 3 w niedzielę czasu polskiego. O tym, że Polacy głosują w sobotę w wyborach przypominają Amerykanom wywieszone polskie flagi, także te na samochodach; oraz napisy "Wybory", które można zobaczyć w okolicach lokali wyborczych.
Kolejka chętnych do głosowania utworzyła się rano przed budynkiem Konsulatu Generalnego RP w śródmieściu Chicago, gdzie mieści się Komisja Obwodowa nr 179. - Do wyborów prezydenckich w Chicago zarejestrowało się 18 700 osób - powiedział wicekonsul Mariusz Gbiorczyk. Dodał, że liczba ta niemal trzykrotnie przewyższyła liczbę zarejestrowanych w poprzednich wyborach prezydenckich. Najpopularniejszą metodą rejestracji był internet.