Trwa ładowanie...
sondaż

Polacy uważają, że w kraju dzieje się coraz gorzej. Nowy sondaż

Aż 46 proc. Polaków badanych przez Kantar Public uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Prawie tyle samo osób twierdzi, że w najbliższych latach nie ma widoków na zmianę się materialnych warunków życia. Jesteśmy za to optymistycznie nastawieni, gdy chodzi o perspektywy na znalezienie nowej pracy.

Share
Polacy uważają, że w kraju dzieje się coraz gorzej. Nowy sondaż
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d18v9w2

W sondażu 34 proc. Polaków oceniło, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku, a 20 proc. stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat. W kwietniu te wyniki były o 5 pkt proc. wyższe w przypadku ocen negatywnych i o 2 pkt. proc. - w przypadku pozytywnych.

45 proc. Polaków. spytanych o prognozę zmian materialnych warunków życia w najbliższych trzech latach. uznało, że się one nie zmienią. Według 30 proc. nastąpi poprawa materialnych warunków życia Polaków, a według 16 proc. - zmienią się one na gorsze. 9 proc. badanych nie miało zdania na ten temat. 4 proc. Polaków uważa, że nastąpi wyraźna poprawa, 26 proc. ocenia, że będzie to "pewna poprawa", 13 proc. twierdzi, że będzie to "pewne pogorszenie", a 3 procent mówi o "znacznym pogorszeniu" sytuacji.

d18v9w2

Pracę da się znaleźć, chociaż nie zawsze wymarzoną

W majowym badaniu ponad połowa Polaków (52 proc.) zapytanych przez Kantar Public o ocenę stanu polskiej gospodarki oceniła, że gospodarka się rozwija, 37 proc. jest przeciwnego zdania, a 11 proc. nie ma opinii na ten temat. 6 proc. uznaje wzrost za dynamiczny, 46 proc. za powolny; 31 proc. ocenia, że gospodarka jest w lekkim kryzysie, a 6 proc. - że w głębokim.

Ponad połowa Polaków (56 proc.) twierdzi, że w kraju można znaleźć pracę, 36 proc. jest przeciwnego zdania, a 8 proc. nie ma opinii w tej sprawie. 50 proc. uznaje, że można bez większych kłopotów znaleźć pracę - choć niekoniecznie taką, jaką by się chciało; 6 proc. uznaje, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę. Ze zdaniem "w ogóle nie można znaleźć pracy" zgodziło się 5 proc, badanych, a 31 proc. uznało, że "trudno jest obecnie o znalezienie jakiejkolwiek pracy".

Kantar Public przeprowadzał badanie od 12 do 17 maja na liczącej 1047 osób reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 lub więcej lat. Wywiady prowadzone były bezpośrednio, ze wspomaganiem komputerowym.

d18v9w2

Podziel się opinią

Share
d18v9w2
d18v9w2
Więcej tematów