Polacy upomną się o zniesienie wiz
Parada Pułaskiego na nowojorskim Manhattanie w najbliższą niedzielę będzie dla Polonii kolejną okazją do rozszerzenia akcji wysyłania do amerykańskich kongresmenów listów z apelem o zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich.
01.10.2011 19:27
Z inicjatywy nowojorskiego "Nowego Dziennika" oraz Fundacji Kościuszkowskiej podczas przemarszu rozprowadzane będą, także z pomocą przedstawicieli innych organizacji, wzory listów do senatorów i członków Izby Reprezentantów z apelem, by poparli zaliczenie Polski do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program).
Przychylni polskim aspiracjom demokratyczni i republikańscy członkowie Kongresu złożyli w obu jego izbach projekty ustaw umożliwiających zaliczenie do programu bezwizowego tych krajów, w których odsetek obywateli bezprawnie przedłużających swój pobyt w USA wśród wszystkich otrzymujących wizy jest mniejszy niż 3%.
W okolicznościowym liście, wysłanym do 25 tysięcy adresatów, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński przypomniał o działaniach na rzecz zniesienia wiz, podejmowanych przez Polaków, którzy zasłużyli się dla USA i przyczynili do upadku komunizmu. Nawiązał także do historii. "Jest paradoksem, że gdyby Pułaski nadal żył, nie mógłby uczestniczyć w swojej paradzie, gdyby nie zapłacił 140 dolarów za wniosek wizowy. Jednakowoż Lafayette i von Steuben mogliby odwiedzić Amerykę, nie ponosząc takich wstępnych kosztów, ponieważ Francja i Niemcy są włączone do Visa Waiver Program" - napisał.
Storożyński zwrócił uwagę, że Polska jest jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych sojuszników USA, a jej żołnierze wraz z oddziałami amerykańskimi przelewali krew w walce o wolność w Iraku i Afganistanie. Jak zaznaczył, kluczową rolę w sprawie zatwierdzenia ustaw może odegrać senator z Nowego Jorku Charles Schumer, przewodniczący podkomisji ds. imigracji, uchodźców i bezpieczeństwa granic w Senacie.
"Przyszedł czas, by senator Schumer przystąpił do czynu i pokazał, że troszczy się o milion osób polskiego pochodzenia mieszkających w stanie Nowy Jork" - głosi list, wskazując jednocześnie, że opinie, jakoby Polacy ciągle musieli jeździć do USA do pracy, są kompletnie fałszywe. Akcentuje zarazem, że Polacy nie stanowią groźby dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
"Polska nie jest zagrożeniem terrorystycznym dla Ameryki. Umożliwienie Polakom przyjazdów turystycznych do USA przyczyni się do zwiększenia wymiany handlowej, a turyści będą wydawali tu swoje dolary" - argumentuje Storożyński.
Do sprawy włączenia Polski do ruchu bezwizowego od lat wielokrotnie powraca w swych komentarzach, artykułach i apelach nowojorski "Nowy Dziennik".
- Jako spora grupa etniczna w USA powinniśmy "pomóc" amerykańskim ustawodawcom w podjęciu decyzji o zniesieniu wiz dla Polaków. Coroczna Parada Pułaskiego w sercu Manhattanu jest wspaniałym miejscem, aby podkreślić naszą determinację i nakłonić Kongres do akcji - powiedział w rozmowie z PAP prezes wydawnictwa "Nowego Dziennika" Leszek Sadowski.