Polacy: sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku
Drugi miesiąc z rzędu negatywne opinie o sytuacji w kraju ponaddwukrotnie przeważają nad pozytywnymi. 58% Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, pozytywnie kierunek zmian ocenia 27% badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
22.12.2009 | aktual.: 22.12.2009 15:20
Najbardziej krytyczne oceny i jednocześnie najmniej optymistyczne przewidywania dotyczą sytuacji politycznej w kraju. Zaledwie co dwunasty badany (8%) wypowiada się o niej pozytywnie i tylko co dziesiąty (10%) oczekuje jej poprawy w ciągu najbliższego roku - podaje CBOS.
Sytuacja gospodarcza oceniana jest nieco lepiej niż w listopadzie, choć nadal wskazania negatywne (35%) istotnie przeważają nad pozytywnymi (21%). Wciąż stosunkowo największą grupę (40%) stanowią osoby postrzegające kondycję gospodarczą kraju jako ani dobrą, ani złą.
Od miesiąca nie zmieniły się oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. Prawie połowa respondentów (47%) określa je jako przeciętne, niemal dwie piąte (39%) jako dobre, a co siódmy (14%) jest z nich niezadowolony.
Minimalnie gorsze niż w listopadzie są natomiast opinie o poziomie życia respondentów i ich rodzin. Niespełna dwie piąte ankietowanych (37%, o 3 punkty mniej niż przed miesiącem) ocenia sytuację swoją i swojej rodziny jako dobrą, niemal połowa (49%, wzrost o 2 punkty) uważa ją za przeciętną, a co siódmy (14%) - za niesatysfakcjonującą.
Podobnie jak w listopadzie - połowa zatrudnionych (51%) pozytywnie ocenia sytuację w zakładach pracy, a mniej więcej co siódmy (15%) negatywnie. Nieznacznie zmniejszyła się (o 4 punkty, do 31%) liczba ocen ambiwalentnych.
Pomimo nieznacznej poprawy, ciągle mało optymistyczne są przewidywania dotyczące kierunku zmian sytuacji w Polsce w nadchodzącym roku. Pesymiści stanowią obecnie nieco ponad jedną czwartą badanych (27%), niemal połowa (49%) uważa, że sytuacja w kraju się nie zmieni, a tylko co piąty respondent (19%) wyraża nadzieję na jej poprawę.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził w dniach 2-9 grudnia 2009 roku, na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (1046 osób).