PolskaPolacy przestali narzekać

Polacy przestali narzekać

Systematycznie wzrasta poziom zadowolenia Polaków ze swego życia, a głównym źródłem satysfakcji pozostają od lat sprawy osobiste - wynika z sondażu CBOS.

09.01.2009 | aktual.: 20.01.2009 16:07

Zadowolenie ze swojego dotychczasowego życia wyraziło w badaniu CBOS 70% badanych, w tym jedna piąta określiła siebie jako "bardzo zadowolonych", a połowa jako "raczej zadowolonych". Około jednej czwartej oceniło siebie jako "średnio zadowolonych" a tylko pięć procent uznało, iż są "bardzo lub raczej niezadowoleni".

W perspektywie ostatnich 12 lat grupa rodaków wyrażających zadowolenie wzrosła o 17%, natomiast liczba niezadowolonych spadła o 6%.

Do najbardziej zadowolonych ze swego życia należą, według badania, osoby pracujące na własny rachunek poza rolnictwem, osoby młode z wyższym wykształceniem. Brak satysfakcji wyrażały z kolei przede wszystkim osoby gorzej sytuowane oraz doświadczone traumą rodzinną np. po rozwodzie lub w separacji.

Jak zauważył CBOS, największy poziom zadowolenia rodacy deklarują pytani o życie osobiste. 90% pytanych przez ankieterów wyraziło zadowolenie ze swych dzieci, 83% ze swoich przyjaciół, 78% ze swego małżeństwa, a 76% ze swojego miejsca zamieszkania.

Jednak, jak zaznaczył CBOS, poziom zadowolenia z życia osobistego, choć wciąż jest bardzo wysoki, to jednak obniża się w perspektywie ostatnich lat. W porównaniu z 2007 rokiem grupa rodaków zadowolona ze swoich dzieci i małżeństwa zmniejszyła się odpowiednio o 5% i 10%.

Według autorów badania zaobserwowane zmiany wymagają dalszego monitorowania, ale "mogą one być symptomem osłabienia relacji rodzinnych".

Mniejszy poziom zadowolenia ankieterzy zanotowali u respondentów w odniesieniu do kwestii stanu zdrowia oraz sytuacji finansowej. W tych dziedzinach jednak w ostatnich latach przybywa osób wyrażających satysfakcję.

Ze swego stanu zdrowia usatysfakcjonowanych jest 56% ankietowanych, przeciwne zdanie wyraziło 23% respondentów. Odnośnie materialnych warunków bytu, przebiegu pracy zawodowej, kwalifikacji oraz perspektyw życiowych grupy osób zadowolonych i niezadowolonych kształtują się odpowiednio: 51% do 18%, 61% do 9%, 50% do 22% i 40% do 20%.

Osoby niezadowolone przeważają nad usatysfakcjonowanymi jedynie w przypadku pytania o kwestie dochodów i sytuacji finansowej. W tym przypadku zadowolenie wyraziło 26% badanych, a przeciwnego zdania było 40% respondentów. W porównaniu z sytuacją z 1994 roku o 17% zwiększyła się jednak grupa osób pozytywnie spoglądająca na poziom swych dochodów, a o 28% spadła liczba respondentów wyrażających przeciwne zdanie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-10 grudnia ubiegłego roku na reprezentatywnej, losowej grupie 1011 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)