Polacy popularyzują naukę we Francji
Jak doszło do złamania kodu Enigmy i co Polacy robią w kosmosie - o tym m.in. będą mówić polscy uczeni uczestniczący w rozpoczętym w poniedziałek dorocznym świecie nauki we Francji.
Na tegorocznym, trwającym tydzień francuskim festiwalu nauki polscy uczeni zaprezentują naukowe nowości, a także gry i zabawy edukacyjne - poinformowała przedstawicielka organizatorów polskich pokazów prof. Magdalena Fikus. Polskie pokazy będą się odbywały od środy.
Nasi specjaliści przedstawią podstawowe problemy kryptografii. Specjalnie na tę okazję z warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego pożyczona została jedna z maszyn szyfrujących "Enigma", używanych przez niemiecką armię w czasie II wojny światowej.
Polacy przygotowali też pokazy poświęcone astronomii i współpracy polsko-francuskiej w dziedzinie badań kosmosu. Dr Józef Juchniewicz zaprezentuje między innymi polski element sondy kosmicznej, wysłanej w kosmos w ramach europejskiej współpracy kosmicznej. "Nasz" element nazwano "kosmicznym młotkiem", ponieważ za jego pomocą urządzenia pomiarowe zostaną wbite w powierzchnię komety. Polacy zaprezentują też grę planszową o tematyce astronomicznej.
Odbędzie się również pokaz pt. "Czy umiesz się dziwić" - zbiór doświadczeń, podczas których będą działy się rzeczy na pozór sprzeczne z prawami fizyki. Uczestnicy zabawy wyjaśnią sobie te tajemnicze zjawiska przy pomocy naukowców.
Będzie to popularna prezentacja przeznaczona dla zwykłych ludzi, taka, jaką robimy na warszawskim festiwalu nauki - powiedziała prof. Fikus.
Główne polskie prezentacje będą się odbywały w polskim namiocie - zbudowanym na czas święta nauki w namiotowym "miasteczku nauki" w Parku Luksemburskim, w centrum Paryża. Polacy będą także obecni w święcie nauki w Montpellier i Le Mans.
Polskie pokazy we Francji organizują Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Festiwal Nauki w Warszawie i ambasada Polski we Francji.