Trwa ładowanie...
d25grwv

Polacy podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. Reforma oświaty sprawą polityczną

Opinia Polaków w sprawie powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej i likwidacji gimnazjów jest niejednoznaczna. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" dowodzi, że reforma oświaty jest kolejną kwestią, której ocena zależy głównie od sympatii politycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reformę oświaty popiera elektorat PiS i Kukiz'15
Reformę oświaty popiera elektorat PiS i Kukiz'15 (PAP)
d25grwv

Sympatie respondentów rozkładają się niemal równo - 48 proc. z nich popiera likwidację gimnazjów, natomiast 46 proc. jest przeciwnego zdania. 6 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

WP.PL

Opinie stają się znacznie bardziej wyraziste, jeśli przyjrzymy się sympatiom politycznym popierających i negujących reformę. Dokonane zmiany popiera elektorat PiS – aż 73 proc. ankietowanych wyborców tej partii wypowiada się o nich bardzo dobrze, a 19 proc. raczej dobrze. Przychylni reformie są także sympatycy Kukiz'15, z których 44 proc. zdecydowanie popiera projekt minister Zalewskiej, a 25 proc. ocenia go raczej dobrze.

d25grwv

Po drugiej stronie barykady stoją wyborcy PO i Nowoczesnej, z których zdecydowana większość sprzeciwia się reformie (odpowiednio: 80 i 86 proc.). Likwidacja gimnazjów nie podoba się także elektoratowi SLD, Partii Razem i PSL.

Zobacz także: Z okazji Dnia Dziecka politycy ograniczają aktywność społeczną dzieci i młodzieży

Nowe szkoły mają zdecydowanie więcej zwolenników na wsi niż w mieście. Wśród mieszkańców prowincji aż 57 proc. ocenia reformę dobrze. Dla porównania - w metropoliach o nowych szkołach dobrze wypowiada się 36 proc. ankietowanych.

d25grwv

Co ciekawe, również respondenci, którzy korzystają z programu 500+ są podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. 42 proc. z nich ocenia reformę źle, a kolejne 12 proc. - raczej źle. Dobrze o zmianie wypowiada się natomiast 42 proc. ankietowanych.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25grwv

Podziel się opinią

Share

d25grwv

d25grwv
Więcej tematów