Polacy podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. Reforma oświaty sprawą polityczną

Opinia Polaków w sprawie powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej i likwidacji gimnazjów jest niejednoznaczna. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" dowodzi, że reforma oświaty jest kolejną kwestią, której ocena zależy głównie od sympatii politycznych.

Polacy podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. Reforma oświaty sprawą polityczną
Źródło zdjęć: © PAP

Sympatie respondentów rozkładają się niemal równo - 48 proc. z nich popiera likwidację gimnazjów, natomiast 46 proc. jest przeciwnego zdania. 6 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Obraz
© WP.PL

Opinie stają się znacznie bardziej wyraziste, jeśli przyjrzymy się sympatiom politycznym popierających i negujących reformę. Dokonane zmiany popiera elektorat PiS – aż 73 proc. ankietowanych wyborców tej partii wypowiada się o nich bardzo dobrze, a 19 proc. raczej dobrze. Przychylni reformie są także sympatycy Kukiz'15, z których 44 proc. zdecydowanie popiera projekt minister Zalewskiej, a 25 proc. ocenia go raczej dobrze.

Po drugiej stronie barykady stoją wyborcy PO i Nowoczesnej, z których zdecydowana większość sprzeciwia się reformie (odpowiednio: 80 i 86 proc.). Likwidacja gimnazjów nie podoba się także elektoratowi SLD, Partii Razem i PSL.

Nowe szkoły mają zdecydowanie więcej zwolenników na wsi niż w mieście. Wśród mieszkańców prowincji aż 57 proc. ocenia reformę dobrze. Dla porównania - w metropoliach o nowych szkołach dobrze wypowiada się 36 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, również respondenci, którzy korzystają z programu 500+ są podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. 42 proc. z nich ocenia reformę źle, a kolejne 12 proc. - raczej źle. Dobrze o zmianie wypowiada się natomiast 42 proc. ankietowanych.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)