Polacy podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. Reforma oświaty sprawą polityczną
Opinia Polaków w sprawie powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej i likwidacji gimnazjów jest niejednoznaczna. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" dowodzi, że reforma oświaty jest kolejną kwestią, której ocena zależy głównie od sympatii politycznych.
Sympatie respondentów rozkładają się niemal równo - 48 proc. z nich popiera likwidację gimnazjów, natomiast 46 proc. jest przeciwnego zdania. 6 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
Opinie stają się znacznie bardziej wyraziste, jeśli przyjrzymy się sympatiom politycznym popierających i negujących reformę. Dokonane zmiany popiera elektorat PiS – aż 73 proc. ankietowanych wyborców tej partii wypowiada się o nich bardzo dobrze, a 19 proc. raczej dobrze. Przychylni reformie są także sympatycy Kukiz'15, z których 44 proc. zdecydowanie popiera projekt minister Zalewskiej, a 25 proc. ocenia go raczej dobrze.
Po drugiej stronie barykady stoją wyborcy PO i Nowoczesnej, z których zdecydowana większość sprzeciwia się reformie (odpowiednio: 80 i 86 proc.). Likwidacja gimnazjów nie podoba się także elektoratowi SLD, Partii Razem i PSL.
Zobacz także: Z okazji Dnia Dziecka politycy ograniczają aktywność społeczną dzieci i młodzieży
Nowe szkoły mają zdecydowanie więcej zwolenników na wsi niż w mieście. Wśród mieszkańców prowincji aż 57 proc. ocenia reformę dobrze. Dla porównania - w metropoliach o nowych szkołach dobrze wypowiada się 36 proc. ankietowanych.
Co ciekawe, również respondenci, którzy korzystają z programu 500+ są podzieleni w kwestii likwidacji gimnazjów. 42 proc. z nich ocenia reformę źle, a kolejne 12 proc. - raczej źle. Dobrze o zmianie wypowiada się natomiast 42 proc. ankietowanych.
Źródło: rp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl