Trwa ładowanie...

Polacy podzieleni. Nowy sondaż po słowach premiera

Niemal połowa badanych dobrze oceniła słowa premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że już nie dostarczamy broni do Ukrainy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM. Jednak prawie tyle samo osób jest przeciwnego zdania.

Polacy podzieleni. Nowy sondaż po słowach premieraPolacy podzieleni. Nowy sondaż po słowach premieraŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d1vzblt
d1vzblt

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki oświadczył podczas rozmowy w Polsat News, że obecnie Polska nie przekazuje Ukrainie żadnego uzbrojenia, ponieważ teraz "my sami się zbroimy - najnowocześniejszą bronią".

- Jeśli nie chcesz się bronić, to musisz mieć się czym bronić - taką zasadę wyznajemy, dlatego dokonaliśmy zwiększonych zamówień - podkreślił szef rządu. Słowa premiera odbiły się echem w światowych mediach. Odnotowały je m.in. CNN, BBC, Reuters i dziesiątki dzienników na całym świecie. W większości jednak zostały one zniekształcone. "Polska nie będzie dalej zbroić Ukrainy" - tak wybrzmiał komunikat przekazywany przez media.

Broń dla Ukrainy. Polacy zabrali głos

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" i RMF FM wynika, że 47,2 proc. badanych dobrze oceniło stwierdzenie szefa rządu, że Polska nie przekazuje już Ukrainie żadnego uzbrojenia. Nieco mniej, bo 44,5 proc., źle oceniła to stwierdzenie, z kolei nie ma zdania 8,3 proc.

d1vzblt

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ostre spięcie w programie. "Odmawiam odpowiedzi"

W grupie, która pozytywnie odebrała słowa Mateusza Morawieckiego, są przede wszystkim zwolennicy obozu władzy (71 proc.) i tylko 30 proc. zwolenników opozycji. Tak uważa też 48 proc. niezdecydowanych. Dobrze oceniają słowa premiera głównie mężczyźni (51 proc.), osoby po pięćdziesiątce (60 proc.), mieszkańcy wsi (60 proc.), osoby o najniższym wykształceniu (67 proc.). Informacje czerpią głównie z "Wiadomości" TVP (75 proc.) lub TVP Info (72 proc.).

IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM przeprowadzono 22-23.09 2023 r. na 1000-osobowej grupie respondentów.

d1vzblt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj