Polacy: patriotyzm to walka, a nie płacenie podatków
Oddawanie życia za ojczyznę bardziej kojarzy
się Polakom z patriotyzmem niż wypełnianie "pokojowych" obowiązków
wobec państwa, np. płacenie podatków czy odbywanie służby
wojskowej - wynika z sondażu CBOS.
05.11.2008 | aktual.: 05.11.2008 15:26
Wyniki sondażu wskazują, że pojęcie patriotyzmu dla Polaków wiąże się nierozerwalnie z historycznymi, negatywnymi doświadczeniami, czyli z wojną, okupacją i zaborami oraz z walką zbrojną z zewnętrznym wrogiem.
Pytani o definicję patriotyzmu w czasach pokoju ankietowani najczęściej (49%) odpowiadali, że oznacza ono przywiązanie, miłość do swojego kraju i uznawanie ojczyzny za największą wartość, dla której można poświęcić osobiste szczęście. Przy czym 11% kojarzy patriotyzm z gotowością do obrony kraju w czasie wojny.
Zdaniem 24% badanych patriotyzm wyraża się pracą na rzecz kraju, to np. solidne, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych lub działalność na rzecz innych ludzi.
15% respondentów oceniło, że patriotyzm oznacza poczucie więzi narodowych i przywiązanie do kraju. Niektórzy zaznaczali przy tym, że chodzi m.in. o świadomość swoich korzeni i mieszkanie w kraju, a nie za granicą.
Co dwudziesty respondent (5%) stwierdził, że patriotyzm to poczucie dumy ze swojego pochodzenia, narodowości, z tego, że jest się Polakiem. W tym kontekście padały również takie wypowiedzi, jak: "patriota nie ukrywa swojej narodowości, nie wstydzi się tego, że jest Polakiem".
13% badanych, definiując patriotyzm, poruszało kwestię ciągłości pewnych elementów kultury, obyczajów, tradycji. Z jednej strony, zwracali uwagę na szacunek do tradycji, obchodzenie świąt państwowych, a także pamięć o historii kraju, o ludziach, którzy odegrali istotną rolę w dziejach Polski (7%), z drugiej - na szacunek do symboliki, w której utrwalona jest pewna historia, np. godła, flagi, hymnu (3%). Dla nielicznych osób (2%) patriotyzm to znajomość kultury swojego kraju, dbanie o tę kulturę, szczególnie o język. Dla 1% ankietowanych patriotyzm związany jest z religią.
Badanie zrealizowano w dniach 3-7 października 2008 roku na liczącej 1107 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.