Polacy odporni na upał? Wyniki badania mogą zdziwić
Skwar, spiekota, żar lejący się z nieba. Lipcowe upały dały się we znaki Polakom, a według zapowiedzi synoptyków druga połowa wakacji również upłynie pod znakiem słońca. Jak znosimy wysokie temperatury? Na to pytanie odpowiedzieli Polacy w badaniu przeprowadzonym przez Ariadnę dla Wirtualnej Polski.
Upały towarzyszą nam od dawna, ale to wcale nie oznacza, że jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Gdy na dworze termometry wskazują powyżej 30 stopni Celsjusza, stajemy się coraz słabsi, męczymy się i marzymy o schowaniu w przyjemnym chłodzie. Z każdym kolejnym stopniem zaczyna się robić niebezpiecznie, a utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, szczególnie w przypadku osób starszych i dzieci.
Polska tymczasem od kilku tygodni smaży się z gorąca. I chociaż ostatni tydzień przyniósł chwilowe ochłodzenie, już teraz zmagamy się z rekordowymi upałami, a w sierpniu ma być podobnie.
Polacy odporni na upały?
Czy Polacy są ciepłolubni? Jak znosimy tegoroczne upały? - na to pytanie odpowiadali uczestnicy badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski. Okazało się, że zdania Polaków są mocno podzielone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przejechał przez żywopłot i uderzył w inne auto. Kierowcę nagrały kamery
Blisko połowa ankietowanych nie narzeka na utrzymujące się wysokie temperatury, z czego 12 proc. respondentów stwierdziło, że "zdecydowanie dobrze" znosi upały, a 33 proc. - "raczej dobrze".
Druga połowa jest odmiennego zdania. 28 proc. uczestników badania odpowiedziało, że "raczej źle" znosi tegoroczne upały, a aż 22 proc. - "zdecydowanie źle". Pozostałe 6 proc. respondentów stwierdziło, że "trudno powiedzieć".
A jaka będzie pogoda w sierpniu? "Średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" - tak widzi ją synoptyk IMGW.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-21 lipca 2024 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej 1119 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i powyżej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.