ŚwiatPolacy odkopali starożytne kurhany

Polacy odkopali starożytne kurhany

Dwa wielkie kurhany ze schyłku neolitu sprzed ponad 4 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w Nabta Playa na Pustyni Zachodniej w południowo-zachodnim Egipcie - poinformował prof. Romuald Schild z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

24.03.2004 | aktual.: 24.03.2004 18:08

Od stycznia do końca lutego pracowała tam pod kierownictwem prof. Schilda międzynarodowa Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna, której współorganizatorem jest PAN. "Badaliśmy skupisko obiektów megalitycznych ze schyłkowego okresu neolitu - konstrukcji z wielkich głazów oraz kurhanów, będących dziełem ludów ze wschodniej Sahary" - powiedział prof. Schild.

Tegoroczne prace wiążą się z wcześniejszymi badaniami wielkiego sanktuarium megalitycznego w Gebel Nabta. "Jest to cały zespół grobowców i kurhanów, alei wytyczonych z wielkich głazów oraz kamiennych kręgów - jedyny taki obiekt w Afryce, wzniesiony w IV-V tysiącleciu p.n.e. Spełniał on rolę obserwatorium astronomicznego" - przypomniał prof. Schild.

Badania archeologiczne w Egipcie koncentrują się głównie w dolinie Nilu. Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna powołana w 1962 roku przez PAN, amerykański Southern Methodist University w Dallas i Egipską Służbę Geologiczną, kierowana obecnie przez prof. Schilda, od lat penetruje niedostępne i bezludne dziś tereny Pustyni Zachodniej na południu Egiptu.

Źródło artykułu:PAP
panodkryciepustynia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)