Trwa ładowanie...
d2sartw

Polacy odkopali starożytne kurhany

Dwa wielkie kurhany ze schyłku neolitu sprzed ponad 4 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w Nabta Playa na Pustyni Zachodniej w południowo-zachodnim Egipcie - poinformował prof. Romuald Schild z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

d2sartw
d2sartw

Od stycznia do końca lutego pracowała tam pod kierownictwem prof. Schilda międzynarodowa Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna, której współorganizatorem jest PAN. "Badaliśmy skupisko obiektów megalitycznych ze schyłkowego okresu neolitu - konstrukcji z wielkich głazów oraz kurhanów, będących dziełem ludów ze wschodniej Sahary" - powiedział prof. Schild.

Tegoroczne prace wiążą się z wcześniejszymi badaniami wielkiego sanktuarium megalitycznego w Gebel Nabta. "Jest to cały zespół grobowców i kurhanów, alei wytyczonych z wielkich głazów oraz kamiennych kręgów - jedyny taki obiekt w Afryce, wzniesiony w IV-V tysiącleciu p.n.e. Spełniał on rolę obserwatorium astronomicznego" - przypomniał prof. Schild.

Badania archeologiczne w Egipcie koncentrują się głównie w dolinie Nilu. Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna powołana w 1962 roku przez PAN, amerykański Southern Methodist University w Dallas i Egipską Służbę Geologiczną, kierowana obecnie przez prof. Schilda, od lat penetruje niedostępne i bezludne dziś tereny Pustyni Zachodniej na południu Egiptu.

d2sartw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sartw
Więcej tematów