Trwa ładowanie...

Polacy ocenili sytuację w kraju. Tak optymistycznych ocen nie było od 7 lat

Według 43 proc. Polaków sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Zupełnie inne zdanie na ten temat miało 40 proc. ankietowanych. To jak oceniamy sytuację w Polsce zależy od poglądów politycznych – wynika z sondażu CBOS-u.
Share
Polacy ocenili sytuację w kraju. Tak optymistycznych ocen nie było od 7 lat
Źródło: Fotolia
d1xlq0h

CBOS podkreśla, że po raz pierwszy od siedmiu lat pozytywne oceny odnoszące się do rozwoju sytuacji w Polsce nieznacznie przewyższają te negatywne (43 proc. do 40 proc.). Pozostali ankietowani nie potrafili zająć stanowiska w tej sprawie.

Z badań CBOS-u wynika, że częściej osoby o poglądach prawicowych i częściej uczestniczące w praktykach religijnych są zadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce. Częściej pozytywne oceny o sytuacji w Polsce mają też renciści, robotnicy i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Wśród wyborców PiS 85 proc. jest zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, a tylko 7 proc. zwolenników PiS jest niezadowolonych. Pozytywne oceny na temat rozwoju sytuacji w Polsce mają wyborcy Kukiz'15. 48 proc. ocenia sytuację pozytywie wobec 36 proc. przeciwnego zdania.

d1xlq0h

Wyborcy opozycji negatywnie o rozwoju sytuacji

Negatywnie rozwój sytuacji w Polsce oceniają zwolennicy partii opozycyjnych. Choć wśród wyborców PO jest to szczególnie dużo osób niezadowolonych z sytuacji w kraju, bo 76 proc. Tylko 14 proc. z nich ocenia, że sytuacja rozwija się w dobrym kierunku.

Według badania CBOS-u osoby niezdecydowane, czy zagłosują w nadchodzących wyborach częściej oceniają sytuację w Polsce pozytywnie. Natomiast osoby deklarujące, że nie pójdą na wybory częściej odpowiadały, że sytuacja w kraju zmierza w złą stronę.

Jaka jest obecna sytuacja w Polsce?

Mimo że 43 proc. ankietowanych ocenia rozwój sytuacji pozytywnie to prawie dwie piąte (39 proc.) badanych ocenia obecną sytuację jaką złą. Jedna trzecia (33 proc.) uważa, że sytuację polityczną w kraju jako przeciętną a nieco ponad jedna piąta (22 proc.) uznaje ją za dobrą.

Sondaż CBOS został przeprowadzony między 1 a 8 czerwca br. na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d1xlq0h

Podziel się opinią

Share
d1xlq0h
d1xlq0h
Więcej tematów