Trwa ładowanie...
dnrq9nm

Polacy ocenili pracę prezydenta. Duda może się cieszyć

Polacy wciąż są zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy. Jego pracę pozytywnie ocenia 68 proc. ankietowanych. Według sondażu CBOS, tylko co czwarty respondent postrzega go krytycznie. Znacznie gorsze zdanie ankietowani mają o pracy posłów i senatorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy dobrze oceniają pracę Andrzeja Dudy
Polacy dobrze oceniają pracę Andrzeja Dudy (East News)
dnrq9nm

Jak podkreśla CBOS, październikowe notowania Andrzeja Dudy pozostają jednymi z najlepszych w trakcie tej prezydentury. Tak jak przed miesiącem, sposób sprawowania przez niego najwyższego urzędu w państwie pozytywnie ocenia 68 proc. badanych (bez zmian w stosunku do września), a negatywnie 24 proc. (spadek o jeden punkt procentowy). 8 proc. nie miało zdania.

Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiadają się osoby o prawicowych poglądach politycznych, potencjalni wyborcy PiS i Kukiz’15, badani uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu (zwłaszcza zaś uczestniczący w nich kilkakrotnie w ciągu tygodnia), mieszkańcy wsi, respondenci mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe i uzyskujący niskie dochody (poniżej 1000 zł per capita).

Natomiast negatywne oceny działalności głowy państwa relatywnie często deklarują badani z największych miast, mający wyższe wykształcenie, uzyskujący najwyższe dochody, a także niepraktykujący religijnie lub praktykujący sporadycznie (kilka razy w roku) oraz identyfikujący się z lewicą. Głosy krytyczne wobec działalności głowy państwa przeważają wśród zwolenników Nowoczesnej i PO.

dnrq9nm

Zobacz też: Prezydent przedstawił projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

Lepsze notowania parlamentu

W październiku – drugi miesiąc z rzędu – poprawiły się notowania parlamentu, zwłaszcza izby niższej, i obecnie są jednymi z najlepszych w tej i poprzedniej dekadzie.

dnrq9nm

Zadowoleni z pracy posłów stanowią w październiku 36 proc. (od września wzrost o 6 punktów procentowych). Tyle samo respondentów odnosi się pozytywnie do pracy senatorów (36 proc., wzrost o 4 punkty). Źle ocenia działalność Sejmu 50 proc. ankietowanych (spadek o 7 punktów), a Senatu 42 proc. (spadek o 3 punkty).

Na postrzeganie działalności Sejmu najbardziej wpływają poglądy polityczne i preferencje partyjne badanych, a także ich religijność.

Pozytywnie o pracy Sejmu wypowiadają się osoby o zbliżonym profilu do zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy. Ponadto relatywnie często są to także najmłodsi (18–24 lata) i starsi badani (55 lat i więcej), mieszkańcy wsi i najmniejszych miast (do 20 tys. ludności), respondenci mający wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne, z gospodarstw domowych o miesięcznych dochodach per capita najniższych (do 649 zł) oraz przeciętnych (od 1000 zł do 1999 zł).

Natomiast krytycy działalności Sejmu to w znacznie większym niż przeciętnie stopniu potencjalni wyborcy PO i Nowoczesnej, badani identyfikujący się z lewicą lub politycznym centrum, nieuczestniczący w praktykach religijnych, a także mieszkańcy największych aglomeracji, respondenci mający od 45 do 54 lat, najlepiej wykształceni, uzyskujący najwyższe dochody (2000 zł i więcej per capita) oraz niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 października 2017 r. na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dnrq9nm

Podziel się opinią

Share
dnrq9nm
dnrq9nm