Trwa ładowanie...
d337t36

Polacy ocenili pracę polityków. Gorsze notowania Andrzeja Dudy

Tylko niewiele ponad połowa Polaków (51 proc.) jest zadowolona z działalności Andrzeja Dudy - wynika z sondażu CBOS. Notowania prezydenta spadły o 3 pkt proc. od ostatniego badania w lutym - to suma negatywnie go oceniających i niemających zdania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d337t36

Prezydenturę Dudy krytycznie ocenia 38 proc. ankietowanych (to wzrost o 1 pkt proc. od lutego). 11 proc. nie wyraziło zdania w tej kwestii (wzrost o 2 pkt proc.).

Według CBOS, z aprobatą o prezydenturze Dudy relatywnie często wypowiadają się: najmłodsi respondenci (18-24 lata), mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, uzyskujący najniższe dochody per capita, źle oceniający własne warunki materialne, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu i deklarujący prawicową orientację polityczną.

Z kolei niezadowolenie z działalności głowy państwa częściej niż przeciętnie wyrażają: badani z dużych miast i największych aglomeracji, najlepiej wykształceni, ankietowani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach na osobę w rodzinie, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub biorący w nich udział kilka razy w roku, mający lewicowe lub centrowe poglądy polityczne.

d337t36

Posłowie też nie mają powodów do radości

W marcu niezadowolenie z funkcjonowania Sejmu wyraziło 65 proc. respondentów CBOS - o 2 punkty procentowe mniej, niż w badaniu z ubiegłego miesiąca. Pozytywnie pracę posłów ocenia 21 proc. ankietowanych, o 1 punkt procentowy mniej niż w lutym. Nie miało zdania w tej kwestii 14 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc. od poprzedniego badania).

Z kolei działania Senatu aprobuje 24 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), 51 proc. - ocenia pracę senatorów negatywnie (spadek o 2 pkt proc.). 25 proc. respondentów nie zajęło stanowiska (wzrost o 3 pkt proc.).

"Marcowe notowania parlamentu są zbliżone do ubiegłomiesięcznych. Oceny działalności izby niższej nadal pozostają gorsze niż przed kryzysem parlamentarnym, który rozpoczął się 16 grudnia, a zakończył w styczniu" - zauważa CBOS.

Badanie przeprowadzano od 2 do 9 marca 2017 r. metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d337t36

Podziel się opinią

Share

d337t36

d337t36
Więcej tematów