Trwa ładowanie...

Polacy ocenili Lecha Wałęsę. Sondaż CBOS

• 34 proc. Polaków uznaje ujawnione przez IPN materiały za prawdziwe

• 46 proc. ankietowanych uważa, że Wałęsa współpracował z SB

• 66 proc. sądzi, że Wałęsa odegrał pozytywną rolę w historii Polski

• Wg 39 proc. nie należy niszczyć legendy byłego prezydenta

Share
Polacy ocenili Lecha Wałęsę. Sondaż CBOS
Źródło: WP
d4496ko

Polacy podzieleni w ocenie Lecha Wałęsy - wynika z sondażu CBOS. 40 procent ankietowanych nie wie, co sądzić o wiarygodności ujawnionych przez IPN materiałów dotyczących tajnego współpracownika Bolka. 34 procent uznaje je za prawdziwe, a 26 procent nie wierzy w ich autentyczność.

45 procent ankietowanych uważa, że decyzja o udostępnieniu materiałów IPN o TW Bolku była słuszna, 43 procent ocenia ją krytycznie. W porównaniu z badaniem z 2008 roku znacznie wzrósł odsetek Polaków, którzy uznają, że Lech Wałęsa był w jakimś momencie agentem SB - z 28 do 46 procent. Z 9 do 23 procent zwiększyła się grupa tych, którzy uważają, że jako świadomy i długotrwały współpracownik bezpieki działał na szkodę przyjaciół i kolegów.

d4496ko

Równocześnie niemal połowa ankietowanych przez CBOS zgadza się ze stwierdzeniem, że nawet jeśli Lech Wałęsa zgodził się na współpracę z SB, to jego późniejsze działania unieważniają ten epizod. Dwie trzecie badanych - 66 procent - sądzi, że odegrał pozytywną rolę w historii Polski. 78 procent dobrze ocenia go w roli przywódcę pierwszej Solidarności. 54 procent badanych chce ustalenia prawdy o Lechu Wałęsie, a 39 procent uważa, że nie należy niszczyć jego legendy.

Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) między 2 a 9 marca na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1034 osoby.

d4496ko

Podziel się opinią

Share
d4496ko
d4496ko
Więcej tematów