PolskaPolacy obojętni wobec koalicji

Polacy obojętni wobec koalicji

43% Polaków deklaruje obojętność wobec
powstania koalicji rządowej PiS-Samoobrona-LPR; jej powołanie
zmartwiło 36% badanych, a ucieszyło - 12% - wynika z
sondażu CBOS. 9% ankietowanych nie ma zdania na temat utworzenia koalicji PiS, Samoobrony i LPR.

31.05.2006 | aktual.: 31.05.2006 13:18

Zdaniem 60% ankietowanych, zawarcie koalicji z Samoobroną i LPR jest kolejnym elementem gry prowadzonej przez PiS. 15% uważa, że jej powstanie to poważne zamierzenie polityczne, obliczone na rządzenie do końca kadencji parlamentu. Jedna czwarta badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Nieco ponad połowa ankietowanych - 51% - uważa, że lepszym rozwiązaniem niż koalicja PiS z Samoobroną i LPR, byłobyutworzenie wspólnego rządu PiS i PO. Z kolei 19% respondentów jest zdania, że to koalicja w obecnym składzie jest rozwiązaniem korzystniejszym dla kraju. 30% badanych nie ma zdania w tej sprawie.

43% ankietowanych wolałoby wcześniejsze wybory od rządów polityków PiS, Samoobrony i LPR. Przeciwnego zdania jest 24% respondentów, a jedna trzecia (33%) nie zajmuje w tej sprawie stanowiska.

W opinii 30% respondentów, funkcjonowanie mniejszościowego rządu PiS byłoby lepsze niż utworzenie koalicji większościowej z Samoobroną i LPR. Z takim stanowiskiem nie zgodza się 28% ankietowanych, a 42% nie ma zdania w tej sprawie.

Dla osób cieszących się z utworzenia koalicji głównym powodem do zadowolenia jest to, że dzięki większości w Sejmie będzie ona mogła przeprowadzać własne projekty ustaw, co zapewnia pełnię władzy. Ten argument wskazało 29% spośród popierających obecną koalicję.

Co czwarty respondent (24%) zadowolony z utworzenia koalicji oczekuje, że jej rządy doprowadzą do poprawy sytuacji w Polsce - w krajowej gospodarce lub tylko w ich branży (najwięcej deklarowanych nadziei dotyczyło poprawy sytuacji w rolnictwie).

14% zadowolonych z powstania rządów PiS, Samoobrony i LPR jest zdania, że skoro partie tworzące nową koalicję się porozumiały, należy im się kredyt zaufania, bo być może wspólnie uda im się zrobić coś pozytywnego dla Polski.

Co dziesiąta osoba, ciesząca się z powołania koalicji, oczekuje konkretnych zmian - rozliczenia przeszłości, likwidacji korupcji lub realizacji sztandarowych projektów programowych PiS, takich jak powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Również co dziesiąty badany spośród zadowolonych z utworzenia koalicji liczy na uspokojenie i ustabilizowanie sytuacji w kraju, a 3% cieszy się z zakończenia politycznego pata i uniknięcia przedterminowych wyborów.

Osoby usatysfakcjonowane koalicją PiS, Samoobrony i LPR dużo częściej wiążą nadzieje z dojściem do władzy polityków Samoobrony (10%) niż LPR (1%).

Z drugiej strony, dojście do władzy Samoobrony jest głównym powodem do zmartwień osób niezadowolonych z nowego układu rządowego - obawy z tym związane wyraża 22% tej grupy. 17%jest zaniepokojonych sprawowaniem władzy przez polityków LPR i powierzeniem Romanowi Giertychowi stanowiska wicepremiera i ministra edukacji, a 3% - obawia się rządów PiS.

22% osób sceptycznie nastawionych do koalicji rządowej obawia się o przyszłość Polski, ponieważ - jak deklarowali - nie mają zaufania do nowego układu rządzącego. 21% respondentów niezadowolonych z koalicji uważa, że jest ona sztucznym tworem, utworzonym na siłę, jedynie po to, by uzyskać większość w Sejmie; zdaniem tej grupy badanych, partnerów koalicji różni zbyt wiele w sferze programowej, by mogła ona sensownie rządzić.

15% zmartwionych utworzeniem koalicji wyraża przekonanie, że politykom, którzy weszli w jej skład, zależy tylko na własnych interesach politycznych, karierze osobistej lub popularności własnej partii.

Ankietowanych martwią też m.in.: niski poziom wykształcenia i kompetencji nowej elity rządzącej (9%) oraz cechy charakteru polityków takie, jak skłonność do konfliktów, politycznego zacietrzewienia, nadmierne ambicje osobiste (również 9%).

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-15 maja na reprezentatywnej grupie 991 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)