Polacy o negocjacjach - euforia słabnie
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii i Rynku "PENTOR" wynika, że od zakończenia szczytu Unii Europejskiej w Kopenhadze, spadła liczba Polaków zadowolonych z podjętych tam ustaleń akcesyjnych z Piętnastką.
Obecnie pozytywnie wynik negocjacji w Kopenhadze ocenia nieco ponad 41% ankietowanych. Natomiast według sondażu przeprowadzonego na zlecenie TVP bezpośrednio po zakończeniu szczytu, pozytywnie wynik negocjacji oceniało aż 62% pytanych.
Od zakończenia negocjacji w Kopenhadze wzrosła również liczba osób negatywnie oceniających ich rezultat. 14 grudnia było to 8% badanych. Z najnowszego sondażu PENTORA wynika natomiast, że liczba niezadowolonych z wyniku rozmów akcesyjnych wzrosła do blisko 19% pytanych.
Jerzy Głuszyński z PENTORA uważa, że większa liczba osób negatywnie oceniających negocjacje, to wynik publicznej debaty na temat ustaleń, które w połowie grudnia zapadły w stolicy Danii. Jego zdaniem na opinię społeczną wpływają głosy ugrupowań sceptycznie oceniających wynik negocjacji lub takich które jednoznacznie je krytykują. Głuszyński dodaje, że przeciętny obywatel opiera się na poglądach, które docierają do niego za pośrednictwem mediów. Słysząc pogląd negatywny na temat negocjacji, ludzie mają powody do wahania się we własnych ocenach - dodał Jerzy Głuszyński.
Z ankiet przeprowadzonych przez PENTOR wynika ponadto, że na stałym poziomie utrzymała się liczba osób oceniających wynik kopenhaskich negocjacji jako "Ani dobry ani zły".(ck)