Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia
Zdecydowana większość Polaków (71%) jest niezadowolona z obecnego
systemu opieki zdrowotnej, przy czym prawie jedna trzecia (31%)
sądzi, że jest on bardzo zły.
26.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pozytywnie wypowiada się na ten temat niecała jedna czwarta (24%) osób, przy czym zaledwie jeden na stu ankietowanych jest w pełni usatysfakcjonowany z pracy lekarzy.
Oceny te - wbrew rozpowszechnionym przekonaniom - są jedynie nieznacznie gorsze niż w grudniu 1998 r., w przededniu reformy, wprowadzającej obecnie obowiązujące zasady.
Zapowiedzi wprowadzenia przez ministra zdrowia zmian w organizacji służby zdrowia odbiły się szerokim echem: słyszało o nich ponad trzy czwarte (77%) Polaków, przy czym co drugi badany (50%) twierdzi, że niewiele o tym słyszał, a 27% - dużo.
Prawie jedna trzecia Polaków (32%) nie ma wyrobionego zdania na temat skutków zmian dla jakości służby zdrowia. Opinie pozostałych są niemal równo podzielone: 29% osób jest zdania, że nowa reforma nic nie zmieni, a 28% sądzi, że wskutek zmian poziom opieki zdrowotnej poprawi się.
Nieznaczny - sięgający 11% - jest udział osób, które obawiają się, że proponowane zmiany negatywnie wpłyną na funkcjonowanie służby zdrowia. Niejednoznaczne są również opinie osób, którym temat zapowiadanych zmian nie jest obcy. (and)