PolskaPolacy niezadowoleni z Sejmu, ale popierają prezydenta

Polacy niezadowoleni z Sejmu, ale popierają prezydenta

Trzy czwarte (75%) Polaków negatywnie
ocenia działalność Sejmu; 55% odnosi się tak do Senatu;
działalność prezydenta aprobuje 59% obywateli; 57%
dobrze ocenia kościół rzymskokatolicki - wynika z badań CBOS z
pierwszych dni października.

05.11.2004 | aktual.: 05.11.2004 13:18

Polacy wciąż negatywnie oceniają działalność parlamentu, a szczególnie Sejmu. 75% badanych uważa, że posłowie źle pracują, a tylko co siódmy (14%) ma o nich dobre zdanie. W porównaniu z ankietą wrześniową niewiele się zmieniło. Lepsze oceny zyskuje Senat: 21% respondentów uważa, że działa on dobrze, a ponad połowa - (55%) - źle. W ciągu ostatniego miesiąca o 5 punktów zmniejszył się odsetek badanych krytycznie nastawionych do drugiej izby.

Z aprobatą większości Polaków (59%, o 2 pkt więcej niż we wrześniu) spotyka się działalność prezydenta. Co trzeci respondent (32$, o 2 pkt mniej niż przed miesiącem), ma zastrzeżenia do działalności głowy państwa. CBOS zwraca uwagę, że badania prowadzone były przed "nagłośnieniem przez media notatek ze spotkania Jana Kulczyka z Władimirem Ałganowem, w kontekście którego wymieniano nazwisko prezydenta i analizowano jego związki z najbogatszym Polakiem".

Instytucjonalna działalność Kościoła rzymskokatolickiego jest znacznie częściej oceniana przez Polaków dobrze (57%), niż źle (32%) Jednak w porównaniu z sondażem czerwcowym opinie o kościele wyraźnie się pogorszyły: ubyło ocen pozytywnych (o 6 pkt), przybyło negatywnych (o 8 pkt).

Od dłuższego czasu "bardzo stabilne" są notowania władz samorządowych. Połowa badanych (50%) dobrze ocenia działalność władz samorządowych w swoim mieście (gminie), a 39% - źle. Mieszkańcy wsi lepiej oceniają swoje władze lokalne, niż mieszkańcy miast.

CBOS zwraca uwagę na stabilne i od dawna dobre oceny wojska. W październiku 67% Polaków dobrze oceniło działalność wojska (tyle samo co w czerwcu), źle - 11%, o 2 pkt więcej.

Centrum Badania Opinii Społecznej zbadało też stosunek do głównych związków zawodowych. Z ankiety wynika, że NSZZ "Solidarność" dobrze ocenia 20% Polaków, źle - 46%; OPZZ - odpowiednio 16% i 38%.

Prawie połowa respondentów (48%, wzrost od czerwca o 4 proc.) dobrze ocenia prace Narodowego Banku Polskiego, źle - 21%; ponad jedna czwarta (29%, wzrost o 3 pkt) ma pozytywną opinię o Radzie Polityki Pieniężnej, złą - 30%. Poprawiły się notowania Giełdy Papierów Wartościowych: obecnie 26% badanych, (w porównaniu z czerwcem wzrost o 4 pkt) ocenia ją dobrze, a 8% - źle.

Uznaniem większości Polaków (58%) cieszy się policja. Gorzej postrzegana jest praca sądów i prokuratury: 62% badanych przez CBOS negatywnie ocenia działalność sądów, tylko co piąty ma o nich dobre zdanie. W ciągu ostatnich czterech miesięcy opinie o sądach trochę się poprawiły - o 4 pkt wzrósł odsetek badanych aprobujących ich działalność. Prokuratura uzyskuje trochę lepsze oceny niż sądy. Ponad jedna piąta Polaków (22%) wyraża się w tej sprawie pozytywnie, a nieco więcej niż połowa (54%) - negatywnie. Od sondażu w czerwcu opinie niewiele się zmieniły.

Blisko połowa (48% - 8 pkt więcej niż w czerwcu) Polaków dobrze ocenia działalność Najwyższej Izby Kontroli. Oceny dobre wyraźnie przeważają nad złymi również w odniesieniu do Rzecznika Praw Obywatelskich (48% wobec 14%) oraz Trybunału Konstytucyjnego (40% wobec 18%).

Październikowy sondaż CBOS ocenia też publiczne i prywatne środki masowego przekazu. CBOS zwraca uwagę, że poprzednio media były oceniane w grudniu 2002 roku i od tego czasu "oceny działań większości z nich niewiele się zmieniły".

Wśród rozgłośni radiowych Polskie Radio (64% aprobaty) otrzymało oceny zbliżone do ocen RMF FM (66%) i Radia Zet (63%). TVP zyskała nieco więcej dobrych ocen (75%) niż Polsat (71%) i TVN (70%). Wynika to - na co zwraca uwagę CBOS - z jej większego zasięgu i oglądalności. TVP otrzymuje też nieznacznie więcej - w porównaniu do dwóch pozostałych stacji - ocen złych.

Według ankiety CBOS - Radio Maryja uzyskuje nieznacznie więcej ocen dobrych (25%) niż złych (21%) wśród osób mających coś do powiedzenia na temat tej rozgłośni. "Od grudnia 2002 roku zmniejszyła się grupa respondentów mających o nim krytyczną opinię, zwiększyła zaś - nie mających zdania" - piszą autorzy badań.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 1-4 października na liczącej 988 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)