Polacy nie wiedzą jak dbać o serce
Polacy często nie zdają sobie sprawy, że
pozornie niegroźne objawy, takie jak np. otłuszczenie brzucha,
mogą być symptomem poważnej choroby, która zagraża ich sercom -
tłumaczył przewodniczący rozpoczętego Kongresu
"Akademickie Dni Kardiologiczne", prof. Mirosław Dłużniewski na
konferencji prasowej w Warszawie.
Wiedza na temat profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych jest w społeczeństwie tak znikoma, że nawet studenci medycyny nie znają odpowiedzi, kiedy pytamy ich jaki poziom cholesterolu mają ich rodzice. Wiedzą tylko ci, których rodzice przeszli zawał lub inną poważną komplikację wieńcową - podkreślił.
Tymczasem nawet osoba, która bardzo dobrze się czuje, może, jak wyjaśnił Dłużniewski, cierpieć na tzw. zespół mataboliczny (ZM). Jego objawem jest m.in. otyłość w okolicy brzucha. Powody do obaw mogą mieć mężczyźni, których obwód w pasie przekracza 102 cm i kobiety, które w talii mają więcej niż 88 cm.
Problem mogą wykryć też badania laboratoryjne. Objawami zespołu metabolicznego są: podwyższony poziom trójglicerydów, obniżony HDL cholesterol (tzw. dobry cholesterol), podwyższone ciśnienie krwi i poziom zawartej w niej glukozy.
ZM może prowadzić do wystąpienia choroby wieńcowej. Obecne w organizmie pacjenta małe, gęste cząsteczki tłuszczu LDL mogą prowadzić do powstawania w naczyniach krwionośnych złogów, które zmniejszają przepływ krwi. Ponadto zgromadzona na brzuchu tkanka tłuszczowa jest źródłem toksyn, które przedostając się do krwi mogą uszkadzać ściany tętnic i żył, a także serce.
Przyczyną powstawania ZM jest tryb życia. Nadmierna ilość tłuszczu i cukru w pokarmie, brak ruchu, palenie papierosów i picie piwa sprzyjają hodowaniu zagrażającego życiu "brzuszka".
Ważne jest ponadto nie tylko to, ile tłuszczu się zjada, ale też w jakim czasie to się stanie. Przeprowadzano badania, w czasie których dawano ochotnikom do zjedzenia kilogram żółtego sera. Organizm nie jest w stanie przerobić tego całego tłuszczu w krótkim czasie i zamienić na tkankę tłuszczową. W związku z tym występuje otłuszczenie wątroby, która pracuje mniej wydajnie, może dojść do otłuszczenia trzustki, a także do otłuszczenia serca i zmniejszenia jego wydolności - wyjaśnił Dłużniewski.
Organizatorzy kongresu przeprowadzą w sobotę darmowe badania warszawiaków, którzy będą chcieli sprawdzić czy zespół metaboliczny im nie zagraża. Specjaliści zważą i zmierzą chętnych, sprawdzą poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, wykonają badania ekg i echo serca. Będzie też można uzyskać poradę lekarską i dietetyczną.
Rozpoczęty w czwartek Kongres "Akademickie Dni Kardiologiczne" odbywa się po raz pierwszy. Trwać będzie do niedzieli. Weźmie w nim udział ponad 1000 lekarzy kardiologów i studentów medycyny. Impreza odbywa się w nowoczesnym budynku dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie, wyposażonym m.in. w sprzęt do przeprowadzania na żywo transmisji operacji chirurgicznej.
W czwartek lekarze mogli w sali wykładowej obejrzeć transmisję operacji wszczepienia zastawki serca, wykonanej przez prof. Kazimierza Suwalskiego z AM w Warszawie.