Trwa ładowanie...

Polacy nie radzą sobie w internecie? Są nieporadni

Co czwarty 15-letni Polak ma trudności z szukaniem potrzebnych informacji w internecie - wynika z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, na który powołuje się "Rzeczpospolita".

Polacy nie radzą sobie w internecie? Są nieporadniŹródło: Jupiterimages
d2c051c
d2c051c

Według raportu "PISA 2009 Results: Students On Line" porównującego kompetencje internetowe 15-latków z 19 krajów, młodzi Polacy znaleźli się na czwartym miejscu od końca, wyprzedzając Austrię, Chile i Kolumbię. Najlepiej w sieci odnajdują się zaś nastolatki z Korei Płd., Nowej Zelandii i Australii.

Jak ustalili badacze, polskie nastolatki lepiej wyszukują informacje potrzebne do rozwiązania jakiegoś problemu gdy mają przed sobą wydrukowany tekst niż komputer z internetem. Może to stanowić przeszkodę w dalszej nauce, poszukiwaniu pracy i w codziennym dorosłym życiu - alarmują autorzy publikacji.

Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Joanna Berdzik uważa, że do poprawy sytuacji mogłaby się przyczynić zmiana w nauczaniu informatyki w szkole, tak aby nie skupiać się na budowie komputera, ale na uczeniu korzystania z niego jako narzędzia. - Trzeba też zmienić podejście do komputerów w szkołach. Powinny być w każdej pracowni, by mogli z nich korzystać nauczyciele różnych przedmiotów - podkreśla.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja, że umiejętności internetowe poprawi wprowadzana od dwóch lat nowa podstawa programów nauczania. - Stawia na uczenie umiejętności i krytycznego wyboru dostępnych informacji, zamiast prostego uczenia się powielania działań i przyswajania wiedzy bez zrozumienia do czego może być użyta - wyjaśnia rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.

d2c051c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c051c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj