Trwa ładowanie...
d3mhfj4
21-03-2012 16:47

Polacy nie chcą głosować, boją się biurokracji

Na początku maja we Włoszech odbędą się wybory lokalne. Wszyscy obywatele UE mogą brać w nich udział - głosując lub samemu kandydując. Obcokrajowcy, w tym i Polacy - robią to, jednak niechętnie - powodem jest brak informacji i zbytnia biurokracja. Żeby brać udział w wyborach trzeba się zarejestrować. Obcokrajowcy mają na to czas do 27 marca.

d3mhfj4
d3mhfj4

Włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych przypomina, że 27 marca upływa termin zapisywania się na tzw. "dodatkowe listy wyborcze". Obywatele państw UE mieszkający we Włoszech, a więc także Polacy, mają bierne i czynne prawo wyborcze w wyborach lokalnych. Mogą, więc z niego skorzystać w nadchodzących wyborach, które odbędą w dniach 6-7 maja 2012 roku. Wpisanie się na listy wyborcze dla obcokrajowców jest warunkiem głosowania.

Biurokracja zniechęca obcokrajowców

We Włoszech wybory władz lokalnych nie odbywają się jednocześnie w całym kraju. W maju głosowanie obejmie, zaledwie nieco ponad tysiąc gmin (we Włoszech jest ich 8092). W wyborach lokalnych, które odbyły się już w ubiegłym roku (15 i 16 maja 2011 r.), tylko 37 tys. obywateli UE, mieszkających we Włoszech, zapisało się na tzw. "listy dodatkowe", aby wziąć udział w głosowaniu. To jedynie 0,3% obywateli UE, zamieszkujących Półwysep Apeniński.

Wśród nich - aż 24 tys. imigrantów-wyborców to Rumuni, którzy potrafią się najlepiej organizować pod względem politycznym i najchętniej korzystają z biernego i czynnego prawa wyborczego we Włoszech. Polacy niestety głosują niechętnie - zarówno w wyborach polskich, jak i włoskich.

Powodem tak niskiego zainteresowania wyborami i udziału w nich ze strony obcokrajowców jest niedoinformowanie. Brakuje kampanii informacyjnych na temat praw wyborczych obywateli UE we Włoszech. Zniechęca też zbędna biurokracja - wiele osób pracujących nie ma czasu wpisywać się na dodatkowe listy. Z tego powodu Stowarzyszenie "Europejczycy dla Włoch" oraz jego lider - Marian Mocanu, Rumun z pochodzenia, zgłosili wniosek o rejestrację "z urzędu" wszystkich obywateli UE na dodatkowych listach wyborczych.

d3mhfj4

Wniosek ten poparł również prezydent Verony - Flavio Tosi z Ligi Północnej, który przychyla się do całkowitej integracji obywateli UE w swoim mieście. Jest to precedens godny odnotowania, gdyż do tej pory partia Liga Północna reprezentowała poglądy ksenofobiczne i była zawsze przeciwna imigrantom.

Jak zapisać się na wybory?

Portal polonijnej gazety "Nasz Świat" informuje, iż aby brać czynny udział w wyborach, należy zarejestrować się na dodatkowe listy wyborców (tzw. liste elettorali aggiunte) w siedzibie gminy zamieszkania lub w urzędzie miasta (w tzw. ufficio elettorale del comune). Aby głosować lub kandydować należy: mieć ukończone 18 lat w dniu wyborów, być obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskie, być zameldowanym w miejscu wyborów oraz być uprawnionym do udziału w wyborach.

Obcokrajowcy mający zamiar kandydować w nadchodzących włoskich wyborach administracyjnych muszą przedstawić także tzw. diritto di eleggibilita - czyli zaświadczenie o prawie do kandydowania wydane przez kompetentne organy w kraju pochodzenia nie później niż później niż trzy miesiące przed datą złożenia. Natomiast, ci, którzy zamierzają tylko głosować muszą wypełnić osobiście formularz dostępny w siedzibie biura wyborczego lub wysłać go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru oraz dołączyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości. Po wpisaniu na listę wyborczą, urząd odeśle na adres domowy wnioskodawcy kartę wyborczą - tzw. tessera elettorale, która jest dokumentem upoważniającym obcokrajowców do głosowania.

Z Rzymu dla polonia.wp.pl
Agnieszka Zakrzewicz

d3mhfj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mhfj4
Więcej tematów