PolskaPolacy negatywnie oceniają sytuację na rynku pracy

Polacy negatywnie oceniają sytuację na rynku pracy

Aż 93% Polaków negatywnie ocenia
sytuację na rynku pracy, a 79% nie ma nadziei na jej poprawę
w najbliższym roku. Nieliczni (4%) uważają ją za przeciętną
czy dobrą (1%) - wynika z grudniowego sondażu
przeprowadzonego przez CBOS.

W grudniu ocena sytuacji na krajowym rynku pracy nie zmieniła się w stosunku do poprzednich miesięcy.

Prognozy zmiany sytuacji na rynku pracy są tak samo pesymistyczne jak w październiku. W zdecydowanej większości (79%) ankietowani nie liczą na poprawę. Uważają, że za rok będzie ona równie zła (44%) lub nawet pogorszy się (35%). Tylko co ósmy badany (12%) oczekuje zmian na lepsze.

W grudniu zmniejszyła się jednak z 48 do 43% (o 5 punktów procentowych) liczba osób mających pracę, a obawiających się o jej utratę. Jednocześnie o 5 punktów procentowych wzrosła także liczba tych, którzy sądzą, że utrata pracy raczej im nie grozi lub uważają to za mało prawdopodobne.

Utraty pracy najczęściej obawiają się robotnicy wykwalifikowani oraz osoby mieszkające w największych miastach oraz zatrudnieni w spółkach właścicieli prywatnych i skarbu państwa.

Pomijając rolników, najrzadziej obawy takie mają osoby o wysokiej pozycji społeczno-zawodowej, z wyższym wykształceniem, znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej, zatrudnione w instytucjach państwowych i publicznych.

Od dwóch lat utrzymują się także wśród badanych negatywne oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. W grudniu opinie są nieco mniej nasilone niż przed miesiącem, jedna trzecia ankietowanych (33% - o 4 punkty mniej niż w listopadzie) twierdzi, że w ich miejscu zamieszkania nie można znaleźć żadnej pracy, a prawie połowa (46% - wzrost o 3 punkty) uważa, że pracę jest znaleźć trudno.

Najlepiej oceniany jest rynek pracy w największych miastach, sytuację na lokalnym rynku pracy najgorzej oceniają mieszkańcy wsi i małych miast.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)