PolskaPolacy najczęściej chcą mieć dwoje dzieci

Polacy najczęściej chcą mieć dwoje dzieci

Prawie wszyscy dorośli Polacy chcą mieć
dzieci. Tylko 4% badanych przez CBOS zadeklarowało, że
nie chce mieć żadnego dziecka - wynika z sondażu Centrum Badania
Opinii Społecznej.

Jednym dzieckiem zadowoliłoby się 12% Polaków. Dwójkę dzieci chce mieć najwięcej - 49% osób. Niemal co piąta osoba (19%) chciałaby mieć troje dzieci, a co dziewiąta (11%) czworo lub więcej - zadeklarowali badani przez CBOS Polacy.

41% Polaków za najlepszy dla rodziny uznaje partnerski model małżeństwa, w którym oboje małżonkowie pracują zawodowo i w równym stopniu dzielą się obowiązkami związanymi z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Model rodziny, w którym tylko mężczyzna pracuje zawodowo, preferuje niemal co trzeci (32%) badany Polak. 24% aprobuje taki model rodziny, w którym kobieta oprócz pracy zawodowej zajmuje się domem i dziećmi, przy większym zaangażowaniu mężczyzny w sprawy zawodowe, a małym zaangażowaniu w obowiązki domowe.

W praktyce system partnerski - oboje rodzice pracują i w równym stopniu dzielą się obowiązkami - stosowany jest, jak wynika z sondażu, w 19% małżeństw. 21% badanych wskazało, że w ich rodzinach oboje rodziców nie pracuje zawodowo. System, w którym kobieta pracuje zawodowo i zajmuje się domem z niewielką pomocą pracującego męża w sprawach domowych i opiece nad dziećmi dotyczy 26% domów. Rodzina, w której tylko mężczyzna pracuje to 23% przypadków. 6% badanych deklaruje, że w ich rodzinie pracuje kobieta, a mężczyzna zajmuje się domem i dziećmi.

Rodzina w opinii społecznej, to przede wszystkim małżeństwo z dziećmi. Zdecydowana większość (89%) Polaków uważa, że rodzinę tworzy także matka lub ojciec samotnie wychowujący potomstwo. Większość (71%) jest też zdania, że rodzinę stanowią pozostające w związku nieformalnym osoby wychowujące wspólnie dzieci oraz małżeństwa bez dzieci (67%).

Według 69% badanych rodziną nie są osoby pozostające w nieformalnym związku, które nie mają dzieci, 26% badanych uznaje taki związek za rodzinę. Rodziną nie jest dla 85% badanych przez CBOS Polaków związek osób tej samej płci wychowujących wspólnie dzieci jednej z tych osób, a dla 90% - związek dwóch osób tej samej płci niewychowujących dzieci.

Według CBOS deklaracje Polaków dotyczące preferowanej przez nich liczby dzieci w rodzinie wskazują, że raczej nie ma co liczyć na zmianę zachowań prokreacyjnych i wyraźne odwrócenie się niskiego trendu urodzeń, a co najwyżej na stabilizację ich liczby na dotychczasowym poziomie.

Badanie przeprowadzono na początku lutego na ponad tysiącosobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)