PolskaPolacy najbardziej niezadowoleni z opieki medycznej

Polacy najbardziej niezadowoleni z opieki medycznej

Polacy są bardziej niezadowoleni z opieki
zdrowotnej niż mieszkańcy Słowacji, Węgier i Czech - wynika z
sondażu przeprowadzonego przez ośrodki badania opinii publicznej w
krajach należących do Grupy Wyszehradzkiej.

10.01.2005 | aktual.: 10.01.2005 14:12

Wspólne badania przeprowadziły w grudniu ubiegłego roku cztery ośrodki badania opinii publicznej: polski CBOS, czeski CVVM, węgierski TARKI oraz słowacki FOCUS.

Aż trzy piąte Polaków (61%) wyraziło niezadowolenie z opieki zdrowotnej. Niezadowolonych jest także 54% Słowaków, 37% Węgrów i 27% Czechów.

Najbardziej zadowoleni z opieki zdrowotnej są Czesi - 36% badanych; spośród poddanych sondażowi narodów tylko wśród Czechów ogólne zadowolenie z opieki zdrowotnej przeważa nad opiniami negatywnymi. Pozytywnie opiekę zdrowotną ocenia 23% Węgrów, 19% Polaków i 11% Słowaków.

Na poprawę jakości opieki zdrowotnej w ostatnim roku najczęściej wskazywali Czesi (18% badanych), po nich byli Węgrzy (13%), a następni w kolejności - Polacy i Słowacy (po 7%). Jednocześnie 56% Czechów i 53% Węgrów wyraża przekonanie, że w ciągu ostatniego roku jakość opieki zdrowotnej nie zmieniła się.

Natomiast w Polsce - tak jak i na Słowacji - opinie o pogorszeniu się jakości opieki są częstsze niż przekonanie o braku zmian (odpowiedziało tak 46% Polaków i 47% Słowaków); osób uważających, że zmieniło się na gorsze, jest ponad sześć razy więcej niż dostrzegających poprawę. W obu krajach duże grupy (w Polsce 42% i w Słowacji 41%) jest jednak zdania, że pod tym względem nic się nie zmieniło - ani na lepsze, ani na gorsze.

Zdaniem autorów badania, przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi w Polsce wynika przede wszystkim z dominującego w ostatnich miesiącach w mediach obrazu placówek medycznych borykających się z problemami finansowymi. Inną przyczyną wysokiego poziomu opinii pejoratywnych są doświadczane przez pacjentów ograniczenia w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 3-6 grudnia ub.r. na 973- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski; Sondaż na Węgrzech (TARKI) zrealizowano 7-15 grudnia na próbie 1035-osobowej, na Słowacji (FOCUS) - 1-6 grudnia na 1041- osobowej próbie, w Czechach (CVVM) - 29 listopada - 6 grudnia na 1071-osobowej próbie.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)