Polacy mają więcej czasu dla dzieci
Polacy posiadający dzieci w wieku 6-18 lat mają dla nich więcej czasu niż 10 lat temu - wynika z najnowszego sondażu Ośrodka Badania Opinii Publicznej.
Większość (86%) polskich rodziców chodzi z dziećmi do rodziny lub znajomych. Sporą popularnością (79%) cieszą się także wspólne zakupy z dziećmi. 75% badanych rodziców chodzi z dziećmi do kościoła. We wszystkie te miejsca najczęściej dzieci zabierane są niejako przy okazji.
Według OBOP, polskim rodzicom zdarza się wychodzić z dziećmi tylko po to, żeby miło spędzić z nimi czas, ale rzadziej. Owszem, 65% zabiera dzieci na spacer, jednak tylko 10% badanych rodziców chodzi z nimi do kina.
Z badań OBOP wynika też, że nawet ci rodzice, którzy nie mają dla dzieci zbyt wiele czasu, spotykają się z nimi przy stole. 83% rodziców codziennie spożywa posiłki ze swoim dzieckiem. Prawie równie chętnie, i nie tylko od święta, rodzice rozmawiają z dziećmi (60% codziennie rozmawia z nimi na różne tematy) oraz wspólnie oglądają telewizję (58%).
Z pomaganiem w lekcjach jest gorzej, już tylko co trzeci (34%) rodzic każdego dnia odrabia z dzieckiem lekcje (być może nie wszystkie dzieci potrzebują takiej pomocy - zauważa OBOP). Również mniej więcej co trzeci rodzic (37%) włącza dzieci w wykonywanie różnego rodzaju codziennych prac domowych, takich jak na przykład sprzątanie czy wyrzucanie śmieci.
W ocenie OBOP, pomimo narzekań na ciągły brak czasu, okazuje się, że Polacy mają go więcej dla swoich dzieci niż 10 lat temu. "Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest każda chwila spędzona z rodziną. Pomiędzy 1994 a 2004 wzrósł odsetek rodziców chodzących z dziećmi na spacery, do kina, do kościoła, na zakupy oraz do rodziny i znajomych" - czytamy w sondażu.
Jeśli chodzi o wspólne spacery z dzieckiem, to w porównaniu z sytuacją z 1994 roku nie zmienił się odsetek rodziców nie mających tego zwyczaju (20%). Spadł natomiast odsetek osób nie mających na nie czasu (w sondażu była to oddzielna grupa osób) (z 25 do 15%), a wzrósł chodzących z dziećmi na spacery (zarówno raz, jak i dwa lub trzy oraz cztery razy w więcej w miesiącu; odpowiednio - z 10 do 12%, z 21 do 26% i z 24 do 27%).
Pomiędzy 1994 a 2004 rokiem wzrósł odsetek rodziców nie mających w zwyczaju chodzić z dzieckiem do kina (z 59 do 65%); jednocześnie zmniejszył się odsetek osób, którym zabrakło na to czasu (z 34 do 25%). Trzykrotnie zwiększył się odsetek rodziców, którzy bywają z dzieckiem w kinie częściej niż raz w miesiącu (z 2 do 6%).
Sondaż OBOP został przeprowadzony 4-7 listopada tego roku na 1005-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.