Trwa ładowanie...
d1mf36f
d1mf36f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nastrój

Polacy: jest źle i będzie źle... lub jeszcze gorzej

Większość Polaków (62%) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce. 26% jest przeciwnego zdania, 12% nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS. 80% nie spodziewa się poprawy sytuacji w najbliższych 12 miesiącach (z czego 40% twierdzi, że będzie gorzej).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1mf36f

Według badań CBOS, nastroje społeczne w marcu utrzymują się na podobnym poziomie jak w lutym. W marcu nie ma wyraźnych symptomów poprawy w opiniach i prognozach dotyczących sytuacji w kraju - zarówno w skali mikro, jak i makro.

Gorzej niż przed miesiącem - jak podkreśla CBOS - oceniana jest sytuacja w miejscach pracy. O 6 punktów proc. (do 47%) zmniejszył się odsetek pracowników pozytywnie oceniających sytuację w swoich zakładach pracy. Obecnie ponad jedna szósta badanych (17%) wyraża niezadowolenie z kondycji przedsiębiorstw, w których są zatrudnieni. Według 33% ankietowanych jest ona ani dobra, ani zła, zaś 3% nie miało na ten temat zdania.

Z badań CBOS wynika, że na poziomie sprzed miesiąca utrzymały się oceny sytuacji politycznej w kraju. Tylko co dziewiąty badany (11%) określa ją jako dobrą, a blisko połowa (46%) jest przeciwnego zdania. Znaczący pozostaje odsetek osób (39%) mających neutralną opinię na ten temat, określając ją jako "ani dobrą, ani złą", zaś 4% nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

d1mf36f

Minimalne zmiany - w ocenie CBOS - dotyczą oceny sytuacji gospodarczej. Pozytywnie o stanie polskiej gospodarki wypowiada się zaledwie co dziewiąty respondent (11%), a więc zdecydowanie mniej niż w styczniu ub. roku, kiedy to kondycja gospodarcza kraju była oceniana najlepiej w historii (36% ocen dobrych). Krytycyzm w tym względzie wyraża 45% badanych, czyli o 2 punkty proc. więcej niż przed miesiącem, a jednocześnie o 25 punktów proc. więcej niż w styczniu 2008 roku.

Według CBOS od dłuższego czasu na stosunkowo wysokim poziomie utrzymują się oceny warunków materialnych gospodarstwa domowych respondentów. W marcu ponad jedna trzecia ankietowanych (36%) określa jako dobre, blisko połowa (47) jako przeciętne, a niespełna jedna piąta (17%) jako złe.

Dwie piąte badanych (40%) przyznaje, że obecnie im i ich rodzinom żyje się dobrze, a prawie połowa (48%), że przeciętnie. Niezadowoleni w tym względzie stanowią 12% ogółu, co stanowi najniższy odsetek od początku monitoringu.

Od lutego - jak zaznacza CBOS - niemal nie zmieniły się przewidywania Polaków dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. O pozytywnym kursie w tym względzie mówi jedynie co szósty ankietowany (16%). Dwie piąte badanych (40%) wyraża przekonanie, że w najbliższych dwunastu miesiącach nastąpi pogorszenie sytuacji w kraju i tyle samo osób (40%) prognozuje utrzymanie status quo.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 4-10 marca na 979-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d1mf36f

Podziel się opinią

Share

d1mf36f

d1mf36f
Więcej tematów