Polacy dobrze oceniają działalność Kościoła
W styczniu 59% Polaków dobrze oceniło działalność publiczną Kościoła katolickiego - mimo szeroko komentowanej sprawy abpa Stanisława Wielgusa i kontrowersji wokół lustracji w Kościele. Przeciwnego zdania było 29% respondentów - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
02.03.2007 13:45
Z badań CBOS wynika, że większość Polaków (62%) uważa, iż Kościół w dużym stopniu oddziałuje na to, co się dzieje w kraju. Co drugi ankietowany (50%) jest zdania, że wpływ ten powinien być mniejszy. Zwiększenia roli Kościoła w życiu publicznym oczekuje co dziesiąta osoba (10%), natomiast znaczną grupę (36%) respondentów zadowala jego obecna pozycja.
Według CBOS, ogromna większość Polaków (86%) jest przeciwna temu, aby Kościół wypowiadał się w kwestiach politycznych. Powszechnie akceptowana jest zasada rozdziału Kościoła od państwa - uważa 85% badanych. Podobnie powszechnie kwestionowane jest nadawanie normom religijnym sankcji prawa państwowego - 85% ankietowanych jest zdania, że ich przestrzeganie powinno być sprawą sumienia.
Mimo dezaprobaty wobec bezpośredniego instytucjonalnego wpływu Kościoła na państwo i jego politykę - jak podkreśla CBOS - przeważa przekonanie, że normy i wartości religijne mają dla życia społecznego znaczenie fundamentalne.
61% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że dziesięcioro przykazań powinno stanowić nie tylko podstawę moralności ludzkiej, ale także obowiązującego prawa. Niemal połowa Polaków (48%) uważa, że polityka i życie społeczne powinny opierać się na wartościach religijnych.
Z analiz CBOS wynika, że opinię ugrupowań kierujących się w swoim programie i działaniach nauką Kościoła mają przede wszystkim LPR (63%) i PiS (60%). Natomiast partią nieuwzględniającą nauk Kościoła jest w odczuciu społecznym głównie SLD (64%).
Sondaż CBOS przeprowadzony został w dniach 12-15 stycznia na 922- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.