PolskaPolacy czcili pamięć Tych, którzy odeszli

Polacy czcili pamięć Tych, którzy odeszli

Polacy czcili pamięć Tych, którzy odeszli
Źródło zdjęć: © PAP
01.11.2007 16:30, aktualizacja: 01.11.2007 22:29

Płonące znicze i kwiaty pokryły w dniu
Wszystkich Świętych groby, mogiły i miejsca pamięci narodowej w
całej Polsce.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/cmentarz-rakowicki-w-krakowie-6038692455478401g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/cmentarz-rakowicki-w-krakowie-6038692455478401g )
Cmentarz Rakowicki w Krakowie

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9337661,kat,32834,galeriazdjecie.h tml ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9337661,kat,32834,galeriazdjecie.h tml )

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9340525,kat,32834,galeriazdjecie.h tml ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9340525,kat,32834,galeriazdjecie.h tml )

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml )

Na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie wiele zniczy zapłonęło w czwartek przy grobach żołnierzy polskich poległych w czasie II wojny światowej oraz pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej. W tych miejscach pełnione były też warty honorowe.

Wojsko wystawiło ponad 20 posterunków na warszawskich cmentarzach i w miejscach pamięci. Warty honorowe zaciągnięto m.in. na kwaterach żołnierskich i powstańczych na Powązkach, przy pomnikach ofiar obozów koncentracyjnych i zbrodni katyńskiej, przy Bramie Straceń na Cytadeli, na Pawiaku, pod Pomnikiem Bohaterów Getta, a także przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Wierni prawosławni i rzymskokatoliccy wzięli udział we wspólnej procesji i modlitwie na warszawskim cmentarzu prawosławnym. Ekumeniczne procesje organizują od blisko ćwierćwiecza sąsiadujące parafie - prawosławna św. Jana Klimaka katolicka św. Wawrzyńca. Mieszkańcy Kalisza gromadzili się w Dniu Wszystkich Świętych pod pomnikiem Jana Pawła II, położonym w samym centrum miasta. Pod monumentem płonęły znicze, niektórzy wierni składali też kwiaty. Wierni zapalili lampki, pamiętając też o 61. rocznicy święceń kapłańskich Karola Wojtyły. Przy pomniku modlili się również pielgrzymi z całego kraju, którzy - jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca - przybywali do Kalisza na modlitwy w obronie życia poczętego i rodziny.

Tradycyjnie podczas dnia Wszystkich Świętych Marynarka Wojenna uczciła pamięć zmarłych marynarzy na grobach wojennych i miejscach pamięci narodowej. Na mogiłach zapłonęły znicze. Jednostki Marynarki Wojennej wystawiły posterunki honorowe, natomiast Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej wystawiła asysty honorowe na cmentarzach wojskowych i w miejscach pamięci.

Znicze zapłonęły też w miejscach dwóch największych w ostatnim czasie katastrof na Śląsku - w pobliżu placu po zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich i przy kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej.

Tysiące osób oddało hołd ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz. W byłym obozie zapłonęły znicze w miejscach uświęconych krwią więźniów. Zapalali je głównie oświęcimianie, ale również byli więźniowie, kombatanci. Podobnie uczczono pamięć ofiar obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Spory ruch widać było także na prawosławnych cmentarzach. W Białymstoku duchowni święcili tam groby i odprawiali modlitwy za zmarłych.

Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki są też jednymi z najważniejszych świąt dla społeczności romskiej na Podbeskidziu. W czwartek i piątek spędzili wiele godzin przy grobach swoich bliskich, wspominając ich i oddając cześć.

Romowie, aby uczcić pamięć zmarłych, przyjeżdżają na groby bliskich ze wszystkich zakątków świata, najczęściej z Niemiec i Szwecji. Tak jest w największych skupiskach na Podbeskidziu - w Andrychowie, Kętach i Oświęcimiu.

Metropolita warszawski arcybiskup Kazmierz Nycz, podczas mszy odprawionej w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach mówił, że dzień Wszystkich Świętych każe nam myśleć o przyszłości, także wtedy, kiedy stoimy nad grobami najbliższych. Dodał, że w obliczu śmierci żadne ludzkie słowo, żadne słowa ludzkiej pociechy nie są w stanie pomóc, dlatego że smutek rozstania z kimś bliskim, kto odszedł do domu Ojca nie da się niczym wytłumaczyć.

Pozostaje (...) nadzieja wiary, że przyjdzie taki moment, kiedy spotkamy się z tym, który odszedł do domu Ojca - mówił abp Nycz.

Prymas Polski kard. Józef Glemp apelował w homilii, wygłoszonej w czwartek w domu przedpogrzebowym na stołecznym Cmentarzu Północnym, aby w dniu Wszystkich Świętych pamięć o zmarłych skłaniała do refleksji nad własnym życiem. Świat ducha, czyli świat nieba, świat Boga jest także przed nami, przed każdym z nas. Czy młody czy starszy, czy biedny czy bogatszy, czy uczony czy sławny, wszyscy tam staniemy - podkreślił.

Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie, wspólnie z przedstawicielami polskich organizacji społecznych, kombatantów i harcerzy, złożyli w czwartek wieńce i zapalili znicze na grobach Polaków, głównie żołnierzy, rozsianych po całej Wileńszczyźnie. Także przedstawiciele Ambasady RP w Federacji Rosyjskiej i reprezentanci rosyjskiej Polonii uczcili w dniu Wszystkich Świętych, pamięć Polaków pomordowanych w Rosji w latach stalinizmu.

Wzmożony ruch na drogach powoduje zagrożenie. Od północy do 12.30 w czwartek na drogach policja odnotowała 45 wypadków, w których 6 osób zginęło, a 62 zostały ranne, funkcjonariusze zatrzymali 163 nietrzeźwych kierowców - podała w Komenda Główna Policji.

Policja prosi kierowców o rozważną jazdę, a pieszych, by nosili elementy odblaskowe. Zapada zmrok, piesi, zwłaszcza na poboczach w terenie niezabudowanym często są zupełnie niewidoczni. Stąd nasz apel. Do kierowców - noga z gazu, do pieszych o elementy odblaskowe - powiedział Krzysztof Hajdas z zespołu prasowego KGP. Policja przypomina też, że w okolicach cmentarzy może być zmieniona organizacja ruchu, trzeba więc zwracać uwagę na oznakowanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także