Polacy coraz lepiej oceniają sytuację w kraju
W porównaniu z lutym nastroje społeczne poprawiły się: 45% pytanych przez OBOP uważa, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku; przeciwnego zdania jest 14% respondentów. W porównaniu z ubiegłym miesiącem odsetek Polaków pozytywnie oceniających bieg spraw w kraju wzrósł o 7 punktów procentowych, zaś ankietowanych, którzy mają negatywną opinię, zmalał o 2 punkty.
W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku wzrost pozytywnych nastrojów jest ponad dwukrotny (z 19 do 45%).
Optymistów jest więcej wśród mężczyzn (55%) oraz dwudziestolatków (56%) i nastolatków (53%). Kobiety oraz osoby w wieku powyżej 60 lat (po 48%) z większym pesymizmem patrzą na bieg spraw w kraju.
Prawie dwie trzecie społeczeństwa (64%) wyraża opinię, iż polska gospodarka rozwija się, ale tylko 8% sądzi, że jest to rozwój dynamiczny. 30% ankietowanych uważa, że gospodarka jest w kryzysie. Zdaniem 6% badanych jest to kryzys głęboki, a w opinii 24% lekki.
Oceny polskiej gospodarki są tym bardziej optymistyczne, im lepiej wykształceni są respondenci (od 38% wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym do 79% wśród z dyplomem wyższej uczelni).
O rozwoju gospodarki najczęściej mówią respondenci o poglądach centroprawicowych (83%), a także zwolennicy PO (80%) i LiD (75%).
Dwie piąte (40%) Polaków jest przekonanych, że w ciągu najbliższych trzech lat warunki życia ludności poprawią się, przy czym 3% respondentów oczekuje wyraźnej, a 37% pewnej poprawy. 36% ankietowanych sądzi, że sytuacja materialna Polaków nie zmieni się. O pogorszeniu warunków materialnych w perspektywie najbliższych trzech lat mówi 20% badanych.
Poprawy materialnych warunków życia częściej od innych oczekują nastolatki (51%), dwudziesto- i trzydziestolatkowie (po 50%). Pięćdziesięciolatkowie (45%) oraz respondenci z wykształceniem podstawowym bądź gimnazjalnym (41%) częściej niż inni twierdzą, że sytuacja materialna ludności nie zmieni się w najbliższych latach. Pogorszenia warunków materialnych spodziewają się częściej od innych osoby najsłabiej wykształcone (29%), a także osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz czterdziestolatkowie (po 27%).
Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 marca 2008 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.