Trwa ładowanie...
d3qlcy3
IAR

Polacy coraz bardziej niezadowoleni z pracy posłów

Niemal trzy czwarte Polaków jest niezadowolonych z pracy posłów - wynika z najnowszego badania CBOS. To więcej niż w styczniu tego roku. Pozytywnie o funkcjonowaniu niższej izby parlamentu wypowiada się jedynie jeden na pięciu respondentów. Nieznacznie gorsze niż przed miesiącem są notowania senatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy coraz bardziej niezadowoleni z pracy posłów
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3qlcy3

W lutym zaobserwowano pogorszenie notowań sejmu. Obecnie działania posłów ocenia źle 71 proc. badanych - czyli o 5 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Pozytywne opinie o funkcjonowaniu sejmu wyraziło 18 proc. ankietowanych - o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio.

Nieznacznie gorsze niż przed miesiącem są notowania senatu, którego działalność skrytykowało w lutym 50 proc. respondentów (o 2 punkt. proc. więcej niż w styczniu), a 22 proc. ocenia pozytywnie (o 2 punkty proc. mniej).

We wszystkich grupach społeczno-demograficznych działalność parlamentarzystów jest na ogół krytykowana. Nieco lepiej niż inni wypowiadają się o niej badani posiadający relatywnie wysokie dochody oraz osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne.

d3qlcy3

Negatywne oceny pracy posłów najczęstsze są wśród wyborców PSL, a także badanych, którzy nie wzięliby udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych.

Samorządowcy jak poprzednicy

CBOS zapytał też respondentów o stosunek do władz samorządowych. "Działalność nowych władz samorządowych (wybranych jesienią 2014 r.) jest odbierana podobnie jak poprzednich pod koniec ich kadencji" - zauważa sondażownia. W stosunku do ostatnich notowań przedwyborczych (z listopada 2014 roku) zmniejszyła się grupa niezadowolonych z funkcjonowania władz lokalnych w ich miejscowości (z 29 do 23 proc.). Dobrze pracę samorządowców oceniło 63 proc. (o 1 punkt proc. więcej niż w listopadzie ub.r.)

Stosunek do prezydentury

d3qlcy3

Eksperci z CBOS zbadali też stosunek Polaków do prezydentury Bronisława Komorowskiego. W ciągu ostatniego miesiąca zwiększył się odsetek respondentów niezadowolonych z obecnej prezydentury z 17 do 21 proc. Nadal jednak siedmiu na dziesięciu badanych (71 proc., spadek o 1 punkt proc.) wypowiada się o niej dobrze. Autorzy raportu zauważają, że można spodziewać się pewnych wahań. Wynika to z kampanii wyborczej, która formalnie już się rozpoczęła.

Pozytywnie o działaniach Bronisława Komorowskiego wypowiadają się najczęściej osoby starsze, z wyższym wykształceniem, mieszkańcy największych aglomeracji oraz badani uzyskujący wysokie dochody. Wśród zwolenników są ponadto ankietowani o lewicowych lub centrowych poglądach politycznych. Z kolei głosy krytyki częściej pojawiają się wśród badanych znajdujących się w złej sytuacji materialnej, deklarujących najniższe dochody na osobę w rodzinie. To również respondenci o prawicowych przekonaniach politycznych, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu lub też w ogóle niepraktykujący.

Badanie przeprowadzono na grupie reprezentatywnej liczącej 1003 osoby.

Zobacz również: Politycy odbierają Polakom szanse

d3qlcy3

Podziel się opinią

Share
d3qlcy3
d3qlcy3
Więcej tematów