Trwa ładowanie...
dkexbov
Defence24

Polacy chcą transmisji z liczenia głosów

Wielodniowe oczekiwanie na wyniki wyborów samorządowych sprowokowało dyskusję polityków na temat potrzeby zmian w ordynacji wyborczej. Czy Polacy również uważają, że trzeba zmienić prawo i jakie zmiany uważają za konieczne? Na te pytania odpowiada sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy chcą transmisji z liczenia głosów
(PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
dkexbov

Aż 53 proc. ankietowanych uważa, że zmiana ordynacji wyborczej jest konieczna. Potrzeby takiej nie widzi 30 proc. badanych przez IBRIS.

Jakie zmiany należy wprowadzić do ordynacji wyborczej? 21 proc. ankietowanych jest zdania, że należy zamontować w lokalach wyborczych kamery i transmitować liczenie głosów. 20 proc. opowiada się za kadencyjnością Państwowej Komisji Wyborczej. 16 proc. chce możliwości głosowania przez internet.

10 proc. badanych uważa, że należy przywrócić usunięty w 2011 roku z ordynacji wyborczej przepis zobowiązujący komisje wyborcze do podawania przyczyny uznania głosu za nieważny.

dkexbov

Wprowadzenie przezroczystych urn wyborczych, które forsował m.in. w swoim projekcie zmian w ordynacji PiS, cieszy się poparciem zaledwie 6 proc. ankietowanych. Tyle samo badanych przez IBRIS uważa, że należy wprowadzić do kart rubrykę "nie głosuję na żadnego z powyższych" oraz że należy uzupełnić skład PKW przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych.

Zaledwie 2 proc. ankietowanych uważa, że prawo do głosowania listownego powinni miec wszyscy - nie tylko osoby niepełnosprawne. 13 proc. badanych nie potrafiło wskazać konkretnych zmian w ordynacji wyborczej.

Źródło: Rzeczpospolita

dkexbov

Podziel się opinią

Share
dkexbov
dkexbov
Więcej tematów