PolskaPolacy chcą się leczyć za granicą

Polacy chcą się leczyć za granicą

Trzy czwarte Polaków chciałoby leczyć się za granicą; 90% obywateli sądzi, że w pozostałych krajach UE opieka zdrowotna funkcjonuje lepiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez londyński instytut The Stockholm Network, zajmujący się badaniem opinii społecznej w krajach Europy.

06.06.2005 13:15

Badanie, którego wyniki przedstawiono w poniedziałek w Warszawie, objęło 11 krajów Unii Europejskiej: Francję, Holandię, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Szwecję, Włochy, Czechy, Niemcy, Węgry, Słowację i Polskę. Dotyczyło oceny systemów opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach oraz oczekiwań społeczeństw co do ewentualnych zmian.

W badanych krajach system opieki zdrowotnej najlepiej oceniany jest we Francji - gdzie w dziesięciopunktowej skali obywatele ocenili go na 6,9 punktów. Polska uplasowała się na ostatnim miejscu - oceniliśmy naszą opiekę zdrowotną na 3,8 pkt. Wśród krajów, które w ubiegłym roku wstąpiły do UE, systemy opieki zdrowotnej są oceniane lepiej niż w Polsce na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Pytania dotyczyły czasu oczekiwania na usługę, dogodności wykonania usługi pod względem miejsca i czasu; możliwości wyboru lekarzy, użycia w leczeniu nowoczesnych metod i leków; informowania o przebiegu leczenia.

Tylko 12% respondentów oceniło, że w Polsce czas oczekiwania na badania jest odpowiedni. 20% badanych Polaków uznało, że jest leczonych w odpowiednim czasie i miejscu, a 22% uważa, że leczenie prowadzone jest z wykorzystaniem najnowszych metod, urządzeń i leków.

The Stockholm Network jest niezależnym wolnorynkowym instytutem badawczym w Europie. Przeprowadza różnorodne badania opinii społecznej, które następnie wykorzystuje w organizowanych debatach publicznych z udziałem polityków, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, obywateli.

Badanie w Polsce zostało przeprowadzone między 17 stycznia a 7 lutego br. na reprezentacyjnej losowo wybranej grupie 1000 osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)