Polacy chcą przyjmować uchodźców
Większość Polaków uważa, że Polska powinna
przyjmować uchodźców, gdyż w przeszłości Polacy sami byli
uchodźcami. Jednocześnie ankietowani obawiają się, że napływ
uchodźców spowoduje wzrost bezrobocia - wynika z sondażu TNS OBOP.
02.08.2005 | aktual.: 02.08.2005 15:25
Większość ankietowanych (77%) uważa, że Polska powinna przyjmować uchodźców, ponieważ w przeszłości Polacy sami byli uchodźcami. Respondenci (59%) zwracają uwagę, że uchodźcy wzbogacają kraj i jego kulturę, gdyż są wśród nich ludzie zdolni i dobrze wykształceni.
67% badanych obawia się jednocześnie, że napływ uchodźców spowoduje wzrost bezrobocia. Według 49% napływ uchodźców może spowodować wzrost przestępczości, a według 47% - wzrost konfliktów na tle narodowościowym.
Z uchodźcami zetknęło się tylko 13% respondentów; 86%. nie miało z nimi żadnego kontaktu.
Blisko dwie trzecie ankietowanych (64%) sądzi, że należy cudzoziemcom pozwolić na osiedlenie się w Polsce; zdaniem 45% respondentów - na dłuższy czas, a według 19% - na stałe.
Za wysyłaniem cudzoziemców z powrotem do państw, z których przyjechali, opowiedziało się 13% respondentów, a 7% - za wysyłaniem ich do innych krajów. 4% uznało, że państwo nie powinno zajmować się uchodźcami i że należy ich zostawić samym sobie, a reszta nie miała na ten temat zdania.
Większość ankietowanych Polaków uważa, że państwo powinno zapewnić cudzoziemcom pobyt w specjalnych ośrodkach do czasu usamodzielnienia się (63% respondentów), 14% sądzi, że powinno pomóc w znalezieniu pracy. 8% jest zdania, że należy zorganizować naukę języka polskiego dla uchodźców. Za przyznaniem im polskiego obywatelstwa opowiada się 7% respondentów, a 4% - za przyznaniem mieszkania.
Z sondażu wynika, że prawidłową definicję słowa "uchodźca" podało 49% respondentów. Błędną natomiast 14%. Reszta wskazywała definicję częściową.
Według Wikipedii, uchodźcą jest osoba zmuszona do opuszczenia terenu, na którym mieszkała, ze względu na zagrożenie życia, zdrowia bądź wolności (np. w związku z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniem z powodu rasy lub przekonań politycznych bądź religijnych itp.).
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 lipca 2004 roku na ogólnopolskiej, losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.