Trwa ładowanie...
d38wq43

Polacy chcą mieć dzieci, ale powstrzymują ich finanse

Polacy preferują rodziny wielodzietne i chcą mieć więcej dzieci, ale często powstrzymują ich złe warunki mieszkalne oraz finansowe - wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.
Share
Polacy chcą mieć dzieci, ale powstrzymują ich finanse
Źródło: WP.PL, Fot: Internautka Marlena Smolińska
d38wq43

Według badania, Polacy mają bardzo negatywną opinię na temat polityki prorodzinnej. Aż 90 procent uważa ją za złą. Najwyżej cenią sobie politykę prorodzinną w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Co ciekawe, bardzo chcemy mieć dzieci. Znaczna większość ankietowanych (91 procent) chce mieć więcej niż jedno dziecko. Najchętniej Polacy mieliby dwoje lub troje potomstwa. - Zaledwie 4 proc. Polaków twierdzi, że nie chce mieć dzieci w ogóle. Cały czas w Polsce dominuje preferencja modelu rodziny 2+2, a nawet 2+3 - powiedział Marcin Bagiński, ekspert Warsaw Enterprise Institute.

Dlaczego Polacy nie mają więcej dzieci?

d38wq43

Problemem dla Polaków są za to warunki mieszkaniowe i finanse. Te dwa czynniki wymieniają jako główne powody. - Nie chodzi tu o luksusy, nie chodzi o wygodne życie, ale o to by mieć warunki wystarczające na to co jest standardem współczesnego życia. Często rezygnują z posiadania większej liczby dzieci, gdy nie mają stabilnej sytuacji zawodowej, finansowej, czy odpowiednich warunków mieszkaniowych - wyjaśnia autorka badania, prof. Dominika Maison.

Rzadziej są wskazywane obawy związane z reakcją pracodawcy.

Polacy z chęcią mieliby większe rodziny, ale tylko, gdy zmieni się ich sytuacja materialna i prawo. Mowa jest o wyższych zarobkach, dodatkach do pensji za każde dziecko, stabilizacja na rynku pracy oraz ułatwienia dla pracujących matek.

Szukasz kredytu na bieżące wydatki? Sprawdź najlepsze oferty!

d38wq43

Podziel się opinią

Share
d38wq43
d38wq43
Więcej tematów