Trwa ładowanie...

Polacy chcą mieć dzieci, ale powstrzymują ich finanse

Polacy preferują rodziny wielodzietne i chcą mieć więcej dzieci, ale często powstrzymują ich złe warunki mieszkalne oraz finansowe - wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

Share
Polacy chcą mieć dzieci, ale powstrzymują ich finanse
Źródło: WP.PL, Fot: Internautka Marlena Smolińska
d20appx

Według badania, Polacy mają bardzo negatywną opinię na temat polityki prorodzinnej. Aż 90 procent uważa ją za złą. Najwyżej cenią sobie politykę prorodzinną w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Co ciekawe, bardzo chcemy mieć dzieci. Znaczna większość ankietowanych (91 procent) chce mieć więcej niż jedno dziecko. Najchętniej Polacy mieliby dwoje lub troje potomstwa. - Zaledwie 4 proc. Polaków twierdzi, że nie chce mieć dzieci w ogóle. Cały czas w Polsce dominuje preferencja modelu rodziny 2+2, a nawet 2+3 - powiedział Marcin Bagiński, ekspert Warsaw Enterprise Institute.

d20appx

Dlaczego Polacy nie mają więcej dzieci?

Problemem dla Polaków są za to warunki mieszkaniowe i finanse. Te dwa czynniki wymieniają jako główne powody. - Nie chodzi tu o luksusy, nie chodzi o wygodne życie, ale o to by mieć warunki wystarczające na to co jest standardem współczesnego życia. Często rezygnują z posiadania większej liczby dzieci, gdy nie mają stabilnej sytuacji zawodowej, finansowej, czy odpowiednich warunków mieszkaniowych - wyjaśnia autorka badania, prof. Dominika Maison.

Rzadziej są wskazywane obawy związane z reakcją pracodawcy.

Polacy z chęcią mieliby większe rodziny, ale tylko, gdy zmieni się ich sytuacja materialna i prawo. Mowa jest o wyższych zarobkach, dodatkach do pensji za każde dziecko, stabilizacja na rynku pracy oraz ułatwienia dla pracujących matek.

d20appx

Podziel się opinią

Share
d20appx
d20appx
Więcej tematów