Trwa ładowanie...
12-06-2013 12:57

Polacy boją się ataku terrorystycznego? Sondaż CBOS

W Polsce istnieje realne zagrożenie terroryzmem - takiego zdania jest 43 proc. Polaków.
Przekonanie, że zagrożenie terrorystyczne jest wyolbrzymiane wyraża 28 proc,, natomiast 24 proc. nie dostrzega go wcale - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Polacy boją się ataku terrorystycznego? Sondaż CBOSŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d10zw6s
d10zw6s

Jak zauważa CBOS w porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat odsetek osób, które uważają zagrożenie za "realne" zwiększył się o 11 pk. proc. Oznacza to , że możliwość zamachu wydaje się Polakom obecnie bardziej prawdopodobna niż wówczas - podkreśla CBOS.

Co czwarty badany (26 proc.) obawia się ataków terrorystycznych, a blisko trzy czwarte (72 proc.) nie żywi takich obaw.

Brak zagrożenia terroryzmem w Polsce relatywnie najczęściej wskazują najmłodsi badani. Z kolei pogląd, że akty terroru są w naszym kraju dość prawdopodobne, nieco częściej wyrażają osoby znajdujące się w złej sytuacji materialnej, mieszkańcy największych i najmniejszych miast, a także małych miast, najstarsi ankietowani oraz ludzie silnie zaangażowani w praktyki religijne.

Polska jest przygotowana na atak?

Na ogół krytycznie oceniane jest przygotowanie polskich władz, instytucji państwowych do zapobiegania atakom terrorystycznym. Niemal trzy piąte badanych (58 proc,) stwierdza, że nie są one dobrze przygotowane, by przeciwdziałać tego typu zagrożeniom. Ponad jedna czwarta (28 proc.) jest przeciwnego zdania.

d10zw6s

W celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa ogromna większość Polaków (80 proc.) zgodziłaby się na wzmożenie kontroli na granicach, lotniskach i dworcach. Gotowość do poniesienia dodatkowych kosztów w związku z wydatkami na bezpieczeństwo wyraża prawie połowa badanych (48 proc.), natomiast 44 proc. się na to nie zgadza.

Większość (58 proc.) nie zaakceptowałaby limitowania przez instytucje państwowe informacji o zagrożeniu terrorystycznym w kraju. Jeszcze częściej krytykowana jest możliwość zwiększenia uprawnień władz w zakresie inwigilacji obywateli: podsłuchiwania rozmów telefonicznych czy kontroli korespondencji, którym sprzeciwia się ośmiu na dziesięciu Polaków (po 79 proc,).

d10zw6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10zw6s
Więcej tematów