Polacy boją się ataku
87% Polaków uważa, że nasz kraj może
stać się celem ataków terrorystycznych w związku z obecnością
polskich żołnierzy w Iraku. Zamach terrorystyczny z 11 marca w
Madrycie spowodował wzrost poczucia zagrożenia w Polsce o 16%.
w porównaniu z grudniem ubiegłego roku - wynika z sondażu
przeprowadzonego przez CBOS na koniec marca.
02.04.2004 14:05
Wzrósł nie tylko społeczny zasięg obaw przed terroryzmem, ale też - przede wszystkim - natężenie. Liczba respondentów wyrażających poczucie zagrożenia w sposób zdecydowany zwiększyła się niemal dwukrotnie (z 26 do 50%.).
64% badanych osobiście obawia się ataków terrorystycznych. To niemal dwa razy więcej w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.
Poczucie osobistego zagrożenia terroryzmem w znacznie większym stopniu występuje wśród kobiet (79%) niż mężczyzn (47%). Ludzie w średnim wieku i starsi mówią o zagrożeniu częściej niż młodzi (od 18 do 24 roku życia).
Społeczny zasięg poczucia osobistego zagrożenia terroryzmem (64%) jest na podobnym poziomie co poczucia zagrożenia przestępczością kryminalną (63% w badaniu CBOS dotyczącym m.in. zagrożenia przestępczością kryminalną z początku marca 2004 r.). Jednak terroryzm budzi silne poczucie zagrożenia u dwukrotnie większej liczby (29 proc.) ludzi niż przestępczość kryminalna (14%).
Sondaż przeprowadzono w dniach 19-22 marca 2004 roku na liczącej 1001 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.