Polacy biorą najwięcej leków
W Polsce procentowo panuje największe na
świecie spożycie leków przez jednego pacjenta. Wśród najczęściej
kupowanych znajdują się medykamenty na schorzenia układu krążenia
(25,6%), przewodu pokarmowego i metabolizmu (23,7%) oraz
układu nerwowego (8,1%).
Dane te podano na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia (dane pochodzą z książce "Systemy Ochrony Zdrowia w okresie transformacji" i dotyczą 2002 r.).
Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, konsumpcja leków jest duża wtedy, gdy chorobliwość społeczeństwa jest wysoka. Podkreślił jednocześnie, że tego typu analizy są skomplikowane i trzeba przy nich brać pod uwagę różnorodne elementy. Dlatego, jak zaznaczył, gdyby przedstawiono takie badania z punktu widzenia płatnika, wyniki mogłyby być inne.
Łączne wydatki na leki w Polsce stanowią ok. 2,4% PKB i należą one do najwyższych w Europie. Blisko 70% leków na polskim rynku to specyfiki produkcji krajowej; leki importowane stanowią ok. 33% udziału w rynku.
Ponad połowa znajdujących się na rynku medykamentów znajduje się na wykazach leków refundowanych. Leki na recepty pełnopłatne przez pacjentów stanowią 18%.
Od 1 lipca będą obowiązywały nowe wykazy leków refundowanych. Jak poinformował dziennikarzy p.o. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Piotr Błaszczyk, lista obejmuje 2,5 tys. produktów. W ponad 1200 przypadków nastąpi obniżenie ceny - powiedział Błaszczyk. Dodał, że średni spadek ceny w tych przypadkach wyniesie ok. 5 zł. Jak wyjaśnił, nastąpi też wzrost cen ok. 500 leków, ale podwyżka nie będzie wysoka - w większości przypadków wyniesie kilkadziesiąt groszy za opakowanie.