Polacy bardziej ufają sąsiadom niż proboszczowi
Badania z lat 2002-2008 wskazują, że Polacy ufają przede wszystkim najbliższej rodzinie (99%), dalszym krewnym (90%), znajomym (88%) czy współpracownikom (85%) - wynika z najnowszego opracowania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Z badań Centrum wynika, że w nieco mniejszym stopniu respondenci ufają sąsiadom (76%) i proboszczowi swojej parafii (72%).
Wysokim zaufaniem społecznym cieszą się w Polsce również takie instytucje publiczne, jak: wojsko (84%), organizacje charytatywne jak WOŚP (85%), Caritas (80%) i PCK (79%) oraz Kościół katolicki (79%) i policja (75%).
Z badań CBOS wynika również, że zdecydowana większość Polaków ufa organizacjom międzynarodowym - UE (73%) i NATO (68%) oraz harcerstwu (69%) i władzom lokalnym (68%), a także telewizji (67%) i Rzecznikowi Praw Obywatelskich (62%).
Natomiast - według Centrum - nieufność obywateli przeważa nad zaufaniem w stosunku do Sejmu i Senatu (44% wobec 39%), Kościołów innych wyznań (40% wobec 34%) oraz partii politycznych (54% wobec 28%).
W ocenie CBOS, od roku 2002 notowany jest systematyczny wzrost zaufania badanych do władz lokalnych, urzędników administracji publicznej oraz związków zawodowych. W latach 2004-2008 wzrosło też zaufanie do UE, policji, sądów, rządu, Sejmu i Senatu oraz partii politycznych, a latach 2006-2008 dodatkowo poprawił się stosunek Polaków do wojska, telewizji i prasy. W sumie wzrost zaufania dotyczy dwunastu instytucji na dwadzieścia trzy uwzględnione w badaniu.
W latach 2006-2008 - jak podkreśla CBOS - zmalał odsetek badanych, deklarujących nieufność do nieznajomych i w ogóle większości ludzi.
Według CBOS, stan zaufania społecznego w sferze publicznej jest obecnie najlepszy w ciągu ostatnich sześciu lat. Wzrost zaufania jest szczególnie widoczny w porównaniu z sytuacją w roku 2004, kiedy - zdaniem Centrum - odnotowano wyraźne pogłębienie kryzysu zaufania do instytucji władzy wykonawczej, sądowniczej i ustawodawczej. CBOS podkreśla jednocześnie, że parlament - mimo poprawy notowań - nadal zajmuje jedno z najniższych miejsc w rankingu zaufania społecznego, obok partii politycznych, którym Polacy najczęściej nie ufają.
Ostatni sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-7 stycznia tego roku na 890-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.