Pół Sejmu dla PiS
Gdyby wybory odbyły się na początku stycznia,
PiS miałoby większość w Sejmie - wynika z sondażu
"Rzeczpospolitej" , przeprowadzonego przez Instytut GfK Polonia 6-8 stycznia na reprezentatywnej próbie 983 Polaków.
Paradoksalnie - w ostatnim miesiącu poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wcale nie wzrosło. Tyle tylko, że spadły notowania innych ugrupowań. A to umacnia sondażową pozycję PiS - zaznacza "Rzeczpospolita".
Gdybyśmy nowy parlament wybierali w ostatni weekend, to rządzące ugrupowanie mogłoby liczyć na 36% głosów (bez zmian w porównaniu z grudniem).
Słabiej wypada Platforma Obywatelska (25%). Ugrupowanie Rokity i Tuska traci poparcie (w ciągu miesiąca spadek o 2 punkty).
Prawo i Sprawiedliwość zyskuje poparcie osób w średnim wieku i starszych oraz słabiej wykształconych. Nie zawsze są oni jednak ubodzy - największa część osób zarabiających miesięcznie ponad 2,5 tys. złotych to właśnie zwolennicy braci Kaczyńskich (42%).
Platforma ma wielu zwolenników wśród ludzi młodych (przed 30. rokiem życia). To najczęściej osoby dobrze wykształcone, które mieszkają w największych miastach. Najczęściej jeszcze nie założyły rodzin.
W Sejmie wybranym w ostatni weekend oprócz PiS i PO znalazłoby się jeszcze miejsce tylko dla Samoobrony (7%, wzrost o 2 punkty). Poza parlamentem byłby Sojusz Lewicy Demokratycznej (3%, spadek o 3 punkty) i Liga Polskich Rodzin (3%, bez zmian w porównaniu z grudniem), a także PSL (2%, bez zmian).
Jak to się ma do prawdziwych wyborów z 25 września ubiegłego roku? Wówczas PiS zebrało 27% głosów, a więc widać wyraźnie, że po objęciu władzy partia braci Kaczyńskich zyskuje poparcie. Po wyborach nie zyskuje za to PO - we wrześniowym głosowaniu partia ta uzyskała niemal identyczny wynik, co w najnowszych sondażach (24%). Znacząco tracą pozostałe ugrupowania. Przypomnijmy, że Samoobrona oraz SLD zdobyły w wyborach po 11%, LPR - 8%, PSL zaś - 7%.
W tej chwili PiS ma w Sejmie 155 posłów, dlatego skazane jest na rządy mniejszościowe. W Sejmie wybranym według najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej", PiS nie musiałoby się już martwić o większość. Partia braci Kaczyńskich miałaby ponad połowę posłów - 243. Platforma Obywatelska obsadziłaby 170 sejmowych foteli, a Samoobrona - 47. (PAP)