Trwa ładowanie...

Polacy ocenili, jak się żyje w kraju za rządu Tuska. Nowy sondaż

W czwartek mija pół roku od zaprzysiężenia rządu premiera Donalda Tuska. Wirtualna Polska zapytała w sondażu, jak się żyje Polakom po objęciu władzy przez nową koalicję. Odpowiedzi pozytywnych jest więcej niż negatywnych. Ale i tak najwięcej osób nie zauważa żadnych zmian.

Rząd premiera Donalda Tuska został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.Rząd premiera Donalda Tuska został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.Źródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło
d17eo3s
d17eo3s

Koalicyjny rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.

- Pytacie o konkrety. Są zapisane, są znane. Przecież nie muszę czytać ani 100 konkretów, ani innych elementów programu rządowego z innych partii politycznych. Cała Polska zna te konkrety. Polska nas będzie z tego rozliczała. Nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę wam powiedzieć, nie obawiamy się żadnej z tych obietnic. Zostaną zrealizowane - mówił w swoim expose premier Tusk.

Jak wylicza oficjalna strona Koalicji Obywatelskiej, do dziś udało się zrealizować zaledwie kilkanaście ze 100 konkretów, na które Tusk dał sobie 100 dni. W czwartek 13 czerwca mija pół roku od zaprzysiężenia rządu. To dokładnie 182 dni. Sprawdziliśmy, jak ten czas oceniają Polacy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biedroń: nie widzę możliwości zerwania koalicji. Jest pewne "ale"

Pół roku rządu Tuska. Ocena Polaków

"Pana/Pani zdaniem po ponad pół roku rządów koalicji z premierem Donaldem Tuskiem w Polsce żyje się…" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy badania United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

d17eo3s

Najwięcej osób stwierdziło, że nie odczuwa żadnych zmian. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 46,8 proc. ankietowanych.

Ale jeśli wziąć pod uwagę jedynie opinie pozytywne lub negatywne, to te pierwsze przeważają. Odpowiedzi, że za rządów koalicji z premierem Tuskiem żyje się lepiej, udzieliło 35,3 proc. ankietowanych. Z czego 21,7 proc. uznało, że "raczej lepiej", a 13,6 proc. - "zdecydowanie lepiej".

Krytycznie do rządów Tuska odnosi się 17,5 proc. badanych. Z czego 9,3 proc. odpowiedziało, że żyje się "zdecydowanie gorzej", a 8,2 proc. - "raczej gorzej".

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Sympatie polityczne decydujące

Na ocenę życia w Polsce za rządów nowej koalicji wpływ przede wszystkim ma to, jakie ugrupowanie popiera uczestnik badania.

d17eo3s

Wśród wyborców koalicji rządzącej (KO, Trzeciej Drogi i Lewicy) nie ma nikogo, kto oceniałby, że przez ostatnie pół roku w Polsce żyje się gorzej. Aż 72 proc. osób popierających koalicję uważa, że żyje się lepiej. 27 proc. nie widzi zaś zmian.

Diametralnie inna ocena jest wśród wyborców opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. Tylko 1 proc. ankietowanych ocenia zmiany w Polsce pozytywnie. 42 proc. uważa zaś, że żyje się gorzej. W tej grupie przeważają jednak odpowiedzi (57 proc.), że zmiany nie są odczuwalne.

Kobiety lepiej oceniają rząd Tuska

Co ciekawe, spore różnice widać też, jeśli weźmiemy pod uwagę płeć respondentów. Aż 46 proc. kobiet uważa, że w Polsce żyje się lepiej. Podobnego zdania jest zaś tylko 27 proc. mężczyzn.

d17eo3s

Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 czerwca 2024 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17eo3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17eo3s
Więcej tematów