Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Odznaczeni walczą z przemocą seksualną
Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla w 2018 r. Denisowi Mukwege i Nadii Murad. Wyróżniono ich "za wysiłki mające na celu położenie kresu przemocy seksualnej jako broni wojny i konfliktów zbrojnych".
Denis Mukwege jest kongijskim ginekologiem i laureatem wielu pokojowych nagród. W gronie kandydatów do pokojowego Nobla był już w 2013 i 2014 roku. Nadia Murad jest natomiast irakijską aktywistką oraz ambasadorką dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi.
- Przemoc seksualna szczególnie w czasie konfliktów jest znaczącym pogwałceniem prawa międzynarodowego. (...) W tegorocznej nagrodzie wypełniono w pełni kryteria, jakie nakreślił w swoim testamencie sam Nobel. Mukwege i Murad ryzykowali bezpieczeństwo osobiste walcząc o sprawiedliwość dla ofiar i promując braterstwo między narodami przez zastosowanie obowiązujących te narody zasad - uzasadniono wybór.
W tym roku do pokojowego Nobla nominowani byli również Polacy. W gronie 331 znaleźli się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz dziennikarka Anna Alboth, organizatorka "Marszu dla Aleppo".
W poprzednim roku kapituła pokojowym Noblem uhonorowała Międzynarodową Kampanię na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej. Wybór uzasadniono pracą organizacji w dziedzinie "zwracania uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu posiadania takiej broni”.
W 2016 roku zaszczytny tytuł oraz 9 mln koron szwedzkich (ok. 4 mln złotych) powędrowały do prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa za "pokojowe porozumienie z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC)". W przeszłości Pokojową Nagrodę Nobla otrzymywały również m.in. Unia Europejska, ONZ oraz Czerwony Krzyż, Matka Teresa z Kalkuty, Martin Luther King czy Willy Brandt.
Zobacz także: Mariusz Szczygieł dla WP: 10 reportaży na 100-lecie niepodległości
Zdarzało się, że decyzje noblowskiej kapituły budziły spore kontrowersje. Tak było m.in. przy wyborze Jasira Arafata w 1994 roku. Arafat stał na czele Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która miała na swoim koncie zamachy terrorystyczne.
Wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia na rzecz światowego pokoju. Nagroda jest przyznawana od 1901 roku. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez organizację norweską (Norweski Komitet Noblowski). O pozostałych decyduje szwedzka kapituła.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl