PolskaPokazy "Katynia" w Rosji byłyby znakiem poprawy stosunków

Pokazy "Katynia" w Rosji byłyby znakiem poprawy stosunków

Pokazy "Katynia" w Rosji byłyby istotnym
znakiem poprawy stosunków polsko-rosyjskich - powiedział minister
kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który w środę
był gościem Salonu Politycznego radiowej "Trójki"

23.01.2008 | aktual.: 24.01.2008 06:58

Minister powiedział, że wraz z nominacją filmu Andrzeja Wajdy "Katyń" do nagrody Oscara i z faktem, że rok 2008 jest rokiem polskiej kultury w Rosji, pojawia się szansa na pokazy w Rosji tego utworu.

Rozmowy w tej sprawie trwają i mają być - jak zaznaczył minister - finalizowane na przełomie lutego i marca.

Pokazy dla elit intelektualnych zapewne się odbędą w Moskwie i Sankt Petersburgu, ponieważ - jak zauważył Zdrojewski - "część rosyjskiej opinii publicznej chce nam w związku z tematem Katynia, oddać, to co należne, oddać prawdę". Natomiast to, czy film znajdzie się w dystrybucji komercyjnej, zależy od samego prezydenta Putina, a jak wiemy trwa tam obecnie kampania wyborcza - dodał szef resortu kultury.

Zdrojewski uznał, że nominacja do Oscara filmu Andrzeja Wajdy "Katyń" to doskonała wiadomość dla polskiej kinematografii i kultury - Cieszę się, że pojawiła się ta nominacja - powiedział - jest ona bardzo nam potrzebna, jest potrzebna polskiej kulturze. To jest dobry moment, dobra osoba, znakomity film i bardzo ważny temat.

I choć - jak znaczył szef resortu kultury - Andrzej Wajda już został uhonorowany jednym Oscarem za całokształt twórczości, to nie byłoby źle, gdyby ta nagroda przypadła mu w udziale ponownie, ponieważ Wajda jest nie tylko twórcą polskich filmów, ale też fantastycznym człowiekiem, który bardzo dużo robi dla kultury.

Minister zwrócił też uwagę na niezwykłą wrażliwość humanistyczną reżysera widoczną w sposobie realizacji tego filmu. Andrzej Wajda jest wybitnym światowym reżyserem i to widać w każdym dotknięciu tematu.

Dzięki nominacji i pokazom filmu jest nadzieja - zauważył Zdrojewski - aby temat Katynia, to nasze wielkie tragiczne zdarzenie narodowe, wiedza o nim trafiła do publiczności na całym świecie.

Minister podkreślił też, że taki film jak "Katyń" na stałe wpisuje się w ludzką pamięć i kulturę. Taki film pozostaje na zawsze. Kiedy Andrzej Wajda robi film, to ten utwór pozostaje w świadomości Polaków i w obiegu kultury na całym świecie.

Minister Zdrojewski zauważył, że "Katyń" to film nie tylko o zbrodni ale i o kłamstwie. Wracamy w obieg kultury światowej z tematem z przeszłości, ale bardzo bolesnym i ważnym dla nas, bo przez lata przemilczanym i fałszowanym.

Katyń zabijał po Katyniu- mówił minister. Katyń był tak długo tematem skrywanym, fałszowanym, że odbierał wolność w myśleniu, wolność w rzeczywistości, odbierał życie.

"Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy został nominowany w kategorii filmów nieanglojęzycznych do tegorocznej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscara, jako jeden z pięciu wyróżnionych w ten sposób filmów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)