Pogrzeby w Wielkiej Brytanii – koszty i formalności

Pogrzeby w Wielkiej Brytanii – koszty i formalności

10.11.2015 15:30, aktualizacja: 10.11.2015 15:40

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 700 tys. Polaków. Wielu z nas ma tam przyjaciół, rodzinę lub na stałe zamieszkuje Zjednoczone Królestwo. Nikt nie jest w stanie przewidzieć śmierci bliskich, a załatwianie formalności na odległość wiąże się ze sporymi kosztami i papierologią.

Koszty
65 letniej Janinie do teraz nie udało się sprowadzić zwłok zmarłego syna do Polski. – Kremacja i transport to koszt ponad 2000 funtów, nie mówiąc już o załatwieniu formalności przez pośrednika. Nie stać mnie na taki wydatek – pisze zrozpaczona kobieta, której syn Michał, pracujący od kilku lat w Anglii, zginął w wypadku samochodowym. Niestety Pani Janina nie ma szans na otrzymanie zasiłku pogrzebowego. Przysługuje wyłącznie rodzinie mieszkającej w Wielkiej Brytanii spełniającej określone wymagania.
Koszty pochówku na Wyspach są jeszcze wyższe. Z informacji przedstawionych przez „Mirror” wynika, że wynoszą one średnio 3,5 tys. funtów, a w niektórych rejonach nawet 7 tys. funtów. Zasiłek pogrzebowy w wysokości ok. 1200 tys. funtów można otrzymać od Departamentu Pracy i Emerytur, jednak decyzja o jego przyznaniu zapada dopiero po czasie. Przeszkodą w otrzymaniu wsparcia jest przede wszystkim wypełnienie skomplikowanych dokumentów w krótkim czasie. W placówce trzeba złożyć także fakturę za uroczystości pogrzebowe. Koszty pogrzebu można obniżyć decydując się na kremację lub wyborem tańszego zakładu pogrzebowego. Na rynku dobrze prosperuje m.in. firma London Low Cost Funeral, posiadająca 4 placówki w pobliżu Londynu.

Obraz
© (fot. MP)

Co załatwić?
Serwis prawny Infor.pl przedstawił spis formalności, które należy załatwić po śmierci bliskiego. Pierwszą i najistotniejszą rzeczą jest odebranie aktu zgonu (death certificate), wystawionego przez lekarza. Rodzina może też zostać poproszona o zgodę na wykonanie sekcji zwłok zmarłego. Do 5 dni akt zgonu należy zarejestrować u urzędnika stanu zdrowia. W przypadku prowadzenia śledztwa z rejestracją trzeba poczekać do jego zakończenia. Rejestracji może dokonać krewny, osoba obecna przy śmierci, administrator szpitala lub osoba zajmująca się organizacją pogrzebu. Podczas rejestracji oprócz aktu zgonu należy przedstawić:
Akt urodzenia
Akt ślubu
Paszport lub dowód osobisty zmarłego
Kartę NHS
Potwierdzenie adresu
Polisę na życie lub książeczkę emerytalną

Obraz
© (fot. MP)

Otrzymany w urzędzie zielony certyfikat (Certificate for Burial or Cremation) zawiera zgodę na pogrzeb lub kremację zmarłego. Oprócz tego dokumentu w urzędzie wydawane jest także potwierdzenie rejestracji zgonu, niezbędne przy dalszym załatwianiu. Oba dokumenty są wydawane bezpłatnie. Po tym etapie można przystąpić do organizacji pogrzebu, którą w dużej mierze zajmie się firma pogrzebowa. Podczas przygotowań należy wziąć pod uwagę wolę zmarłego zapisaną w testamencie. Może się okazać, że krewny chciał być pochowany w Polsce lub skremowany.

Kogo powiadomić o śmierci krewnego?
Oprócz General Register Office, gdzie rejestruje się zmarłego istnieje kilka dodatkowych miejsc, które należy powiadomić o śmierci członka rodziny. Są te przede wszystkim:
pracodawca
związki zawodowe
szkoła
bank
wynajmujący mieszkanie
firmy z którymi zmarły podpisał umowy (telefon, TV, internet, usługi komunalne)
building society
firma ubezpieczeniowa
prawnik zmarłego
DVLA (zwrot prawa jazdy)
urząd skarbowy
biuro opieki społecznej
urząd pocztowy

Po śmierci należy zadbać o to, aby anulować lub zmienić dane w ubezpieczeniach, umowach i prenumeratach. Trzeba pamiętać też o zobowiązaniach zmarłego, kredytach i wynajmie. Podczas wizyty w banku należy zamknąć konta zmarłego oraz sprawdzić wartość kont oszczędnościowych. Nie można zapomnieć o zweryfikowaniu wartości funduszy ubezpieczeniowych i emerytalnych.

W Polsce czy za granicą?
Decyzja o miejscu pochówku często została podjęta jeszcze za życia zmarłego i przekazana w testamencie lub rozmowie z bliskimi. Organizacja pogrzebu w Wielkiej Brytanii wiąże się przede wszystkim z wysokimi kosztami opłacenia miejsca na cmentarzu. Do tego dochodzi koszt biletów i noclegów dla krewnych, którzy wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć jednak formalności, obostrzeń i wydatków związanych z transportem zwłok do Polski. Często rodziny emigrantów decydują się na spalenie zwłok i przewiezienie urny z prochami do Polski. To rozwiązanie pozwala na stosunkowo łatwy transport i pochowanie zmarłego w rodzinnych stronach.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także