Trwa ładowanie...
d2p7fos
26-03-2005 11:05

Pogrzeb ostatniego powstańca wielkopolskiego

Kilkaset osób pożegnało na
cmentarzu parafialnym we Wronkach ostatniego powstańca
wielkopolskiego por. Jana Rzepę. Bohater został pośmiertnie
odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

d2p7fos
d2p7fos

Nasz brat Jan w sposób właściwy odpowiedział na apel Bogu i Ojczyźnie i dlatego został przez najwyższego obdarzony długim życiem - tak, aby mógł doczekać wolnej Polski - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych ksiądz Marian Biniek.

Jan Rzepa urodził się 14 czerwca 1899 roku w Ćmachowskich Hubach pod Wronkami. W 1917 roku został powołany do wojska. W armii niemieckiej walczył pod Verdun. W czasie wybuchu powstania wielkopolskiego był w domu na urlopie z wojska. Jako powstaniec znalazł się w grupie, która zdobyła stację kolejową w Miałach koło Wronek. Później walczył w 2. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Od września 1919 roku walczył na froncie wschodnim, w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponownie zmobilizowany w 1939 roku przeszedł szlak bojowy Armii Poznań.

Jan Rzepa miał czworo dzieci, 18 wnuków, 35 prawnuków i 3 praprawnuków. Ostatnio mieszkał we Wronkach z wnukiem Witoldem i jego żoną Marią.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w każdej niemal wielkopolskiej miejscowości znajdują się tablice upamiętniające walki. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał wcześniej odrodzonej Polsce Traktat Wersalski 28 czerwca 1919 roku. (mila)

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj