Trwa ładowanie...

Pogrzeb Jerzego Urbana. Kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość?

Jerzy Urban zmarł 3 października 2022 roku w wieku 89 lat. Polski dziennikarz, satyryk i autor PRL-owskiej propagandy zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Taką informację przekazał jego zastępca, Waldemar Kuchanny. Wiadomość ta spotkała się z komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej "Jerzy Urban nie będzie pochowany według wojskowego ceremoniału".

Jerzy Urban pogrzeb. Kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość?Jerzy Urban pogrzeb. Kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość?Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1r1drn
d1r1drn

Informację o śmierci Jerzego Urbana podał w poniedziałek, 3 października tygodnik "Nie", którego Urban był redaktorem naczelnym od 1990 roku. Śmierć mężczyzny spotkała się ze skrajnymi reakcjami internautów i polityków.

Pogrzeb Jerzego Urbana. Kiedy i gdzie odbędzie się uroczystość?

Jak podał Waldemar Kuchanny, wicenaczelny tygodnika "Nie", pogrzeb Jerzego Urbana odbędzie się we wtorek, 11 października o godzinie 13. W opublikowanych w social mediach komunikatach można przeczytać, że uroczystość pogrzebowa będzie miała miejsce "w Domu Pogrzebowym Powązki Wojskowe, ul. Powązkowska 43/45, Warszawa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urban: "Jan Paweł II to marny aktor, który grał pobożnisia"

Kuchenny tłumaczy, że decyzja o pochówku Urbana na Powązkach została podjęta przez rodzinę byłego naczelnego tygodnika "będzie pochowany w grobie swoich rodziców. To są dwa groby obok siebie, proste płyty. Jakaś boczna, nierzucająca się w oczy alejka. To nie jest Aleja Zasłużonych, ale Cmentarz Wojskowy. Tam rodzina ma wykupione miejsce".

d1r1drn

Pogrzeb Urbana na Powązkach. MON reaguje

W związku z informacją dotyczącą miejsca pochówku Jerzego Urbana, komunikat wydało Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak przypomina "Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest zarządzany przez Prezydenta m. st. Warszawy, który wydaje decyzje o pochówkach. Jerzy Urban nie będzie pochowany według wojskowego ceremoniału".

Jerzy Urban - twarz PRL-owskiej propagandy

Jerzy Urban był postacią kontrowersyjną. W latach 1981–1989 piastował stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów generała Wojciecha Jaruzelskiego. W tym okresie był głównym autorem propagandy państwowej i cenzury - za co, w 1992 r. przez Ryszarda Bednera został nazwany "Goebbelsem stanu wojennego".

Po zmianach ustrojowych i rozpadzie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej założył polityczno-satyryczny tygodnik "Nie", którego został redaktorem naczelnym. Funkcję tę pełnił do śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1r1drn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r1drn
Więcej tematów