Pogrzeb Jana Józefa Szczepańskiego w Tyńcu
Kilkaset osób przybyło w środę do opactwa
ojców benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu, aby pożegnać Jana Józefa
Szczepańskiego, zmarłego w zeszły czwartek pisarza, tłumacza i
scenarzystę, byłego prezesa Związku Literatów Polskich.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczą m.in. podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Rafał Skąpski, były premier RP Tadeusz Mazowiecki oraz przyjaciele zmarłego z "Tygodnika Powszechnego".
"Bycie człowiekiem było dla niego zawsze ważniejsze od bycia literatem" - podkreślał w homilii podczas mszy świętej ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". "Słowo pisane było drążeniem rzeczywistości bycia człowiekiem, było zapisem jego ludzkiej egzystencji" - dodał.
Ks. Boniecki podkreślał, że Jan Józef Szczepański napisał bardzo wiele mądrych tekstów, które rozproszone w czasie i w różnych wydawnictwach powinny doczekać się zbiorowego wydania, gdyż nie ma obawy, że staną się one nieaktualne.
Jan Józef Szczepański, uważany za jednego z najciekawszych polskich literatów, zmarł w Krakowie 20 lutego po długiej i ciężkiej chorobie. Był autorem wielu powieści, opowiadań, esejów, szkiców i reportaży, a także scenariuszy filmowych. Urodził się w 1919 r. w Warszawie. Po ukończeniu orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim osiadł w Krakowie. Przez lata był związany z "Tygodnikiem Powszechnym".
Po podpisaniu w 1976 r. "Listu 59" Jan Józef Szczepański otrzymał zakaz publikacji. W grudniu 1980 r. na fali przemian został wybrany na przewodniczącego Związku Literatów Polskich. Funkcję tę pełnił aż do rozwiązania związku w stanie wojennym. Swoją działalność w tamtym czasie opisał w szkicach "Kadencja". Uczestniczył w obradach okrągłego stołu. (jask)