Zimy już nie będzie? Najnowsza prognoza mocno zaskakuje
Styczeń rozpoczął się wyjątkowo wysoką temperaturą, jak na tę porę roku. Wygląda na to, że miłośnicy zimy będą rozczarowani. Długoterminowa prognoza pogody wskazuje, że do końca miesiąca może utrzymywać się temperatura ponad styczniową normę.
Jak wynika z najnowszej prognozy pogody, w rozpoczynającym się tygodniu temperatura w całym kraju w ciągu dnia będzie się wahać od 4 do 10 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie tylko miejscami i to głównie w rejonach podgórskich. Powrotu typowo zimowej aury do Polski nadal nie widać.
- W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Więcej słońca zobaczymy na południu i południowym wschodzie, więcej chmur na zachodzie i północy. Możliwe są słabe opady deszczu na krańcach południowych. Na Podhalu może spaść do 5 cm śniegu, a w wysokich partiach Tatr - do 10 centymetrów. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 5-6 stopni w centrum, do 8 stopni na południu kraju, w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie. Wiatr na wschodzie umiarkowany i dość silny, na zachodzie słaby i umiarkowany. Na południowym wschodzie porywy wiatru do 85 km/h - przekazała Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, prognozując poniedziałkową pogodę.
W nocy będzie pochmurno i z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Na Podhalu może spaść do 10 cm śniegu, a w wysokich partiach gór nawet do 10-15 cm białego puchu.
Temperatura minimalna wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 3 stopnie w centrum, do 4-5 stopni na Podkarpaciu i nad morzem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bunt w Trybunale. Wiceminister sprawiedliwości o roli prezydenta
Polska pod wpływem ciepłego powietrza
Wszystko przez to, że pogodę nad Europą kształtują teraz jednocześnie niże przesuwające się znad Atlantyku w głąb kontynentu oraz rosyjski wyż. Niże odpowiedzialne są za ciepłą pogodę, a wyż za mroźna aurę. Granica obydwóch znajduje się w okolicach naszej wschodniej granicy. Polska więc znajduje się pod wpływem niżu.
Sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie. Mroźny wyż nie będzie się rozrastać dalej na zachód, więc Polska pozostanie w zasięgu ciepłego, atlantyckiego powietrza. Prawdziwej zimy z tego nie będzie. Może natomiast wystąpić ryzyko wichury.
Przez kolejne dwa tygodnie nie należy spodziewać się mrozu. Temperatura będzie utrzymywać się w zachodniej i południowej Polsce w granicach 8-9 stopni, a na wschodzie termometry będą pokazywać przeważnie 2-3 stopnie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mają problem ze szczurami. "Setki, jak nie tysiące"
Źródło: IMG, DobraPogoda24, TVN Meteo