Trwa ładowanie...
d14ukt6
pogoda

Pogoda. Sztorm na Bałtyku. Fatalne wiadomości dla północy Polski

Pogoda. Nadal trwa napływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, który zdecydowanie psuje nastroje wszystkim tym, którzy wypoczywają nad Bałtykiem. Dodatkowo będzie bardzo mocno wiać i padać. Możemy spodziewać się pierwszego sztormu tego lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Spodziewamy się pierwszego sztormu tego lata na Bałtyku
Pogoda. Spodziewamy się pierwszego sztormu tego lata na Bałtyku (East News)
d14ukt6

Pogoda raczej wiosenna

W czwartek późnym popołudniem nad Skandynawią utworzy się niewielkie centrum niżowe, które w nocy przemieści się nad Bałtyk i uaktywni. Niżowi temu towarzyszyć będzie front atmosferyczny, który w nocy nasunie się nad północną część naszego kraju.

Stąd w nocy w pasie od północnej i wschodniej części Zachodniopomorskiego przez Pomorskie i Warmię po Mazury i Suwalszczyznę należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

d14ukt6

Średnio spadnie od 7 do 15 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni, a na północy i na wschodzie woj. zachodniopomorskiego oraz w zachodniej części pomorskiego nawet do 20-35 litrów.

Uwaga, najwięcej wody, bo do 30-35 litrów spadnie w pasie od Bobolic i Szczecinka po Miastko i Człuchów. Tutaj nie wyklucza się, że mogą pojawić się lokalne zalania i podtopienia.

Jak wyjaśnia bloger pogodowy Jarosław Turała, za frontem, północ otrzyma pojedyncze komórki konwekcyjne, które przyniosą przelotne opady deszczu oraz pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Pogoda. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Nad północną Europą w środowisku prądu strumieniowego czyha już ośrodek niżowy, który z okazji tego, że Bałtyk jest dość ciepły będzie się pogłębiał (ciśnienie w centrum będzie spadać), wędrując w naszym kierunku. W miarę jak się będzie zbliżał, zwiększać się będzie różnica ciśnienia atmosferycznego.

d14ukt6

Spowoduje to wzrost prędkości wiatru do 60-70 km/h. Nad samym morzem możliwe porywy nawet do 80 km/h. Te prędkości może nie są specjalnie zawrotne, ale mogą już powodować szkody materialne i powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zagrożenie tym bardziej wzrasta, gdyż na drzewach mamy liście, które stanowią barierę dla wiatru. Słabo ukorzeniony drzewostan może się po prostu "położyć".

Na Bałtyku prognozowany jest sztorm 8-9 stopni w skali Beauforta. Lokalnie wiatr może osiągać nawet 90 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

imgw

W piątek front atmosferyczny wraz z opadami deszczu, choć już nie tak intensywnymi, przesuwać będzie się na południe kraju. Dlatego około południa pogoda powinna się już poprawić. Po południu pomimo, że Bałtyk będzie jeszcze rozkołysany do 5 st. Bft, to już spokojnie będzie można wybrać się z parawanem na plażę.

d14ukt6

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Śmierć 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Ziobro mówi o „bezwzględnym dożywociu”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Większego ocieplenia i zmiany cyrkulacji powietrza, póki co nie widać.

d14ukt6

Podziel się opinią

Share

d14ukt6

d14ukt6
Więcej tematów